Jüri Arraku juubelinäitus “VAIMNE TEE” Uue Kunsti Muuseumis

Uue Kunsti Muuseum

Jüri Arraku juubelinäitus "VAIMNE TEE"Avamine 21.detsembril kell 15.00 Vaimne tee koos Jüri Arrakuga. Kui aastatuhande-vahetusel valiti viimase sajandi kõige tuntumaid eestlasi, siis pääsesid  elavatest kunstnikest nimekirja vaid Evald Okas ning Jüri Arrak. Okas lahkus  lahkuval aastal meie hulgast, olles juba 95-aastane.  Arrak aga jõudis 75.verstapostini alles hiljuti, ent näitab oma viimaste maalidega suurt vaimset valikut. Sestap kannab tema tööde väljapanek, mis kolmapäeval avaneb Uue Kunsti Muuseumis, pealkirja "Vaimne tee". Näituse altarimaaliks on "Viimne õhtusöök", paljude klassikute poolt läbimaalitud teema. Tähelepanelik vaataja märkab,et söögilaud on tühi, kunstnik ütleb, et viimasel kokkusaamisel on laual üksnes vaimutoit. Ent mitte keegi varasematest kunstnikest pole kaheteistkümne jüngri viimast istumist oma õpetajaga käsitlenud nii julma pintsliga kui seda teeb maestro Jüri Arrak. Kivistunud prohvet puitunud õpilastega ja ainus elav, särasilmne Juudas!

Teine tähelepanuväärne teos näitusel on „Jagajad“, 2008. Kisklemine käib mitte kristuse vaimse pärandi vaid temast maha jäänud riiete pärast. Kas jälle vihje tänasele päevale?

Kas see on autori nägemus tänasest Eesti ühiskonnast, kus peaminister on peaideoloog ja peapühak, olukorra tegelikud peremehed aga inimhingedega kaubitsejad?

Või on tegemist minu väärastunud ettekujutusega, kui otsin igavikulistes maalides päevakajalisi peegeldusi? Enda vabanduseks pean ütlema, et suur kunst olevat see, kuhu väike vaataja oma pisikese maailmaga ilusasti ära mahub. Või mida teie arvate, head kunstisõbrad? Arvan, et vastuse peab leidma igaüks ise. Ja selleks tekib peagi võimalus, kui tulete vaatama Jüri Arraku juubelinäitust “Vaimne tee”, mis avaneb Uue Kunsti Muuseumis kolmapäeval, 21. jõulukuu päeva õhtuhämaruses ehk kui täpselt välja öelda, siis kell 3 pärast lõunat. Näitust õnnistama oleme palunud ülempreestri Ardalion Keskküla.”Vaimne tee” jääb Pärnusse uue aasta alguseni ning seda saab vaadata iga päev hommikul üheksast kuni õhtul üheksateistkümneni. Jõuluilu igasse silma ning jõulurahu igasse koju!

Mark Soosaar

Uue Kunsti Muuseum
Esplanaadi 10, Pärnu
tel: 4430772
www.chaplin.ee
avatud iga päev 9-19.00
24.detsembril 10-15.00
25.detsembril – suletud
26.detsembril 11-18.00
31.detsembril 9-17.00
1.jaanuaril 12-19.00

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht