Joseph Haydni eluloonäitus

Kristiina Kivilaan

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis on  aprillikuus eksponeeritud austria dokumentaalnäitus suurest heliloojast Joseph Haydnist, kelle surmast  möödub käesoleval aastal 200. aastat.

Austrias on 2009. aasta kuulutatud Joseph Haydni aastaks.

Näituse avas reedel, 3. aprillil Austria suursaadik dr Angelika Saupe-Berchtold 

Dokumentaalnäitus annab ülevaatliku pildi  Joseph Haydnist kui heliloojast ja inimesest. Elulooliste  faktide kõrval pakub näitus informatsiooni genius loci  elu- ja tööga seotud paikade ning Haydni heliloomingu ja ajastu kohta.

Joseph Haydn sündis 31. märtsil 1732 Rohraus Alam-Austrias ja suri 31. mail 1809 Viinis. Ligi kolmkümmend aastat oma elust veetis Haydn Esterházy vürstide teenistuses kapellmeistrina Eisenstadtis, hiljem viibis seal töökohustustes vaid suviti ning elas püsivalt Viinis. Meisterliku  heliloojana sai Haydn kuulsaks juba oma eluajal, ka tema kontsertreisid Londonisse olid üliedukad. ”Minu keelt mõistetakse kogu maailmas,” on helilooja öelnud.

Joseph Haydn aitas oluliselt kaasa uue helikeele ning uute muusikažanrite  nagu sümfoonia ja keelpillikvartett väljakujundamisele.

Eluloonäitus „Joseph Haydn” on ühisprojekt, milles osalevad Burgenlandi Haydni festival, rahvusvaheline Joseph- Haydni erafond Eisenstadtis ja Austria Välisministeerium. Näituse vahendas Eestisse Austria suursaatkond Tallinnas.

Näitus Assauwe tornis on avatud 23. aprillini.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht