Jõgeval peetakse neljapäeval emakeelekonverentsi

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Jõgeva kultuurikeskusesse oodatakse 14. märtsil, neid, kel huvi eesti keele vastu: seal saab Jõgeva vallavalitsuse, Betti Alveri muuseumi, Jõgeva Arukate Akadeemia ja kultuurikeskuse korraldusel teoks emakeelepäeva konverents. 14. märtsil peetakse Eestis teatavasti emakeelepäeva ja 2019. aasta on meil kuulutatud eesti keele aastaks: sellega tähistatakse eesti keele seadustamist riigikeelena sajand tagasi.
Konverents algab kell 11 ja seal saab kuulata kolme huvitavat ettekannet. Ene Vainik Eesti Keele Instituudist kõneleb tundeid väljendavast sõnavarast eesti keeles, kirjanik ja kirjandusteadlane Lauri Sommer Uku Masingu maailmast ja keelekasutusest ning Jõgevamaa gümnaasiumi õpilane Kadi Värnik suundumustest esmavälteliste pere-tüüpi sõnade käänamises.
„Eestlane on oma tunnete väljanäitamisega üsna kitsi, aga Ene Vainik on tunnetega seotud sõnavara uurinud vähemalt viisteist aastat ning saanud sel teemal valmis tuumaka doktoritöö,“ ütles Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru. „Lauri Sommer on uurinud põhjalikult Uku Masingu maailma. Masing oli üks omapärasemaid figuure eesti kultuuriloos: ta oli teoloog, orientalist, filosoof, luuletaja, polüglott jne. See, et ta kuulus koos Betti Alveriga Arbujate sõpruskonda, lähendab teda meile. Kadi Värnik tõestab oma ettekandega, et gümnaasiumiõpilanegi võib kirjutada heal tasemel keelealase uurimuse.“
EneVainiku ettekanne algab kell 11.15, Kadi Värniku ettekanne kell 12.30 ja Lauri Sommeri ettekanne kell 12.45.
Toomas Muru sõnul soovisid konverentsi korraldajad publiku ees näha ka mõnd kohalikku aktiivset keelekasutajat. Selleks sobib hästi Jõgeva linnaraamatukogus töötav Tea Lall, kellelt ilmunud juba kaks romaani ning ajakirjades ka jutustusi ja novelle. Tea loebki konverentsil oma loomingut (kell 12). Algab ja lõpeb ligemale kolm tundi kestev sündmus aga Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja eri vanuses truppide etteastetega. Noori näitlejaid juhendab Lianne Saage-Vahur.
„Kui algul oli plaan pidada konverentsi muuseumis, siis lõpuks otsustasime kultuurikeskuse kasuks, sest kuulama kavatsevad tulla nii Arukate Akadeemia liikmed kui ka Jõgevamaa gümnaasiumi õpilased,“ ütles Toomas Muru. „Emakeelepäeva konverentsi korraldamise idee käiski välja Jõgeva vallavolikogu esimene aseesimees ja Arukate Akadeemia eestvedaja Mai Treial.“
Konverentsile on oodatud kõik keelehuvilised.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht