Jasper Zoova ülevaatenäitus

Vano Allsalu, KUNSTIKESKUS.EE toimetaja

24h galerii uus e-näitus annab ülevaate Jasper Zoova viimastel aastatel valminud lapselik-lustakatest, samuti filosoofilise ja iroonilise alatooniga joonistustest ja digitaalgraafikast.

Jasper Zoova on huvitav kunstnik. Ja julge. Ta ei karda kohe üldse käituda lapsikult. Ning ilmselt seetõttu ei mõjugi tema otsekohesus häbematusena, tema mängulisus kultiveerituna ega tema filosoofilisus targutavana. Tagatipuks ei mõju ka tema looming lapsikuna, ehkki vormikeel on lapselikult lihtne ja kompositsioon sageli süüdimatu. Mulle tundub, et ta käitubki oma piltide loomisel nagu laps ning lapsed ise ei mõju teadupoolest kunagi lapsikult (viimane on pigem täiskasvanute privileeg). Hea laps on alati iseenesega üks ning rõõmustaval viisil lapselik, ei muud.

Enamik lapsi ja mõned üksikud kunstnikud – Jasper Zoova nende seas – suudavad kanda oma piltidele selle algupärase ja eheda mõttejada, need loomulikud tunde- ja tähendusseosed asjade vahel, mida meie, rohkem või vähem blaseerunud, etableerunud ja skeptilised täiskasvanud, kipume juba eos hakkima ratsionaalseteks mõttemustriteks ja allutama analüüsile. Samas ei välista ju lapselik ehedus tõsiste teemade käsitlemist, pigem vastupidi. Mis on elus tegelikult tähtis, teavadki ilmselt lapsed kõige paremini – meie lihtsalt keeldume nende jutte uskumast ja ning üksnes muigame tähtsalt ja elutargalt. Ning lõpptulemusena kannatame pideva stressi all, peame lugema eneseabiraamatuid ja puistama südant spetsialistidele, kes meid siis suurte pingutustega aitavad läbi tungida meie enda elukogemuste paksust koorikust, mille üle nii uhked oleme olnud. Ikka selle nimel, et jõuda kuidagi tagasi lapseni endas. Tõepoolest, ehk oleks targem algsest harmooniast kümne küünega kinni hoida ning jäädagi oma südames lapseks… Vahest pakub just Jasper Zoova moodi kunstitegemise viis – lihtsalt-joonista-ja-värvi – selleks ideaalse vahendi? Loomulikult on tema loomingus ka muid tasandeid ja dimensioone – raske oleks mitte märgata sotsiaalseid ja poliitilisi allegooriaid või eri varjundites irooniat – ent neist ja muudestki kvaliteetidest on juba värvikalt kirjutanud erinevad kunstiteadlased.

Jasper Zoova (s. 1975) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia lavastuskunsti erialal aastal 1998. 2000-2002 täiendas ennast Amsterdamis. Kuulub Eesti Kunstnike Liitu ja kunstnike rühmitusse Stiilne Viisnurk. Tegevusaladeks video, skulptuur, maal, graafika, animatsioon, performance, foto, installatsioon, lavastamine ja muusika.

Näitus jääb aadressil www.kunstikeskus.ee avatuks 28. veebruarini 2010.  

24h galerii on osa portaalist KUNSTIKESKUS.EE, mille eesmärgiks on luua ligipääs kvaliteetsele kunstile üle Eesti – ka Kihnu, Kanepi ja Kiviõli inimestele – ning seda 24 tundi ööpäevas.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht