Jaapani legendaarsete animefilmide joonistused Kumus

Evelina Vedom

Reedest, 8. veebruarist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Ulmelised ruumid ja linnavisioonid. Jaapani animatsiooni kõrghetked”. Väljapanekus on Jaapani legendaarsete animefilmide režissööride ja filmikunstnike originaaljoonistused, mis esimese omataolise projektina Euroopas on Berliinist ja Madridist jõudnud Tallinnasse.

Jaapani anime on filmide „Akira” (1988) ja „Ghost in the Shell” („Hing anumas”, 1995) läbilöögist alates olnud globaalse popkultuuri maastikul tähelepanuväärsel kohal. Kumus avatud näitus viib vaataja animefilmide tootmisprotsessi kulisside taha, tutvustades joonistusi, kavandeid, tegelaskujude arengut ja fotosid sellistelt filmirežissööridelt ja -kunstnikelt nagu Hideako Anno, Haruhiko Higami, Kōji Morimoto, Hiromasa Ogura, Mamoru Oshii ja Takashi Watabe. Samas esitatavad katkendid filmidest loovad otseühenduse eeltöö ja valmisteose vahel.

„Näitusel osalevad kunstnikud kuuluvad põlvkonda, mil animejoonistused enamasti veel käsitsi valmisid,” ütles näituse kuraator Stefan Riekeles. „Tänapäeval toimub kogu animatsiooniprotsess küll arvutiprogrammide abil, ent animaatori olulisemate töövahendite hulka kuuluvad endiselt kompositsioonilaud, paber, pliiats ja pintsel. Animefilmi lõpptulemusele eelnenud joonistustes väljendub äärmine loomingulisus ja kunstiline omanäolisus, mis ekraanile jõudnud vormis nii selgelt enam ei eristu.”

Jaapani anime teadusulme lood leiavad aset muljetavaldavalt detailselt ehitatud maailmades. „Filmitegijad on siin kui unistustearhitektid, kes tegutsevad usutavuse, fiktsiooni ja utoopia piirimail,” lisas Riekeles.

Näituse kuraatorid on Stefan Riekeles ja David d’Heilly, projekti läbiviija Les Jardins des Pilotes (Berliin) koostöös 2dk (Tōkyō) ja partner on Obra Social Caja Madrid (Hispaania).

Täname: näitusel osalevad kunstnikud; Studio 4°C, Studio Khara, Ogura Koubou, Production I. G, Bandai Visual, Kodansha, Mori Building Co Ltd, Rapid Eye Movies, R&S Records, Starz Media, Tohokushinsha Film Corporation, Universum Film.

Erilised tänud kuuluvad Ryusuke Hikawale, Hideo Matsushitale, Dai Satōle, Toshio Yabele.

Näitust toetab Rasa Trading Company.

Näitus „Ulmelised ruumid ja linnavisioonid. Jaapani animatsiooni kõrghetked” on Kumu kunstimuuseumis avatud 18. maini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht