Ivar Saki tüpograafia-alase doktoritöö kaitsmine Eesti Kunstiakadeemias

Gregor Taul

28. augustil kell 16.00 kaitseb Eesti Kunstiakadeemia doktorikoolis Ivar Sakk doktoritööd teemal monograafia “Aa kuni Zz. Tüpograafia ülevaatlik ajalugu” kontseptualiseerimine / Conceptualization of the monograph “From Aa to Zz. The concise history of typography”. Kaitsmine toimub Rüütelkonna hoone (Kiriku plats 1, Tallinn) suures saalis.

Doktoritöö juhendajad on prof dr Mart Kalm (Eesti Kunstiakadeemia) , eelretsensendid prof dr Virve Sarapik (Eesti Keele Instituut) ja prof dr Merle Talvik (Mainori Kõrgkool), oponent prof dr Marcel Bencik (Bratislava Kunsti- ja Disainiakadeemia).

Ivar Saki doktoritöö koosneb kahest osast: näitusest “Laboratori di carattere”, mis toimus Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis 30. aprillist kuni 7. augustini 2011 ning monograafiast “Aa kuni Zz. Tüpograafia ülevaatlik ajalugu”, mis ilmus 2011. aasta detsembris.

Loomingulise doktoritöö fookuses on tüpograafia ajalugu, selle uurimine ning uurimistulemuste esitamine visuaalselt adekvaatses ning uuenduslikus vormis. Autor on loonud disainiobjekti, mille sisu ja vormi sünkroonses käsitluses võimenduvad disaineri-uurija ning disaineri-praktiku tugevad küljed. Monograafias on tüpograafia ajaloo tuttavamate peatükkide kõrval käsitletud seni väheuuritud teemasid: totalitarismiperioodi kirjakasutust natsi-Saksamaal ja Nõukogude Liidus, 1970. aastate tüpouuenduslikku tegevust Letraseti ja International Typeface Company poolt ning 21. sajandi tüpograafiaskeenet. Esmakordselt Eestis on kaetud kodumaine tüpograafia ajalugu alates esimese eestikeelse raamatu ilmumisest kuni digitaalse fondiloomeni.

Olulisim osa on artefakti – raamatu “Aa kuni Zz” kujundusel. Ergonoomilistest parameetritest lähtuvalt on monograafia saanud vormi, kus tekst, illustratsioonid, makett, tüpograafia, paber, köide ning trükitehnoloogia lähtuvad peamisest eesmärgist – informatsiooni edastamise funktsionaalsusest.

Monograafiaga “Aa kuni Zz. Tüpograafia ülevaatlik ajalugu” on võimalik tutvuda Eesti Kunstiakadeemia raamatukogus aadressil Estonia pst 7, Tallinn.

Kaitsmine toimub inglise keeles. Kaitsmisele on oodatud kõik huvilised.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht