Irving Penn. Üks ja mitu maailma

Evelina Vedom

Reedest, 14. juunist näeb Kumu kunstimuuseumis esmakordselt meie aja ühe silmapaistvama fotograafi Irving Penni (1917–2009) loomingut. Ligi 90 näitusel olevat tööd pärinevad üle 50 aasta pikkusest ajavahemikust, hõlmates nii Penni tuntumaid fotoseeriaid kui ka reproduktsioone Ameerika Ühendriikide Vogue’ist ja teistest ajakirjadest.

Irving Penn töötas isikupäraste portreede, moefotode ja vaikelude seeriatega välja ainuomase stiili, mida iseloomustavad läbimõeldus, hoolikalt seatud detailid ja minimalistlik väljenduslaad. Näitusel  esindatud kõige eripalgelisemad pildimaailmad on sündinud tegelikult ühes ainsas ruumis – Irving Penni ateljees.

Irving Penn pildistas sõjajärgses New Yorgis oma Manhattanil asuvas ateljees mitmeid kuulsaid kaasaja kultuuritegelasi. Kultuurielu ikoonidest on näitusel väljas portreed kunstnikest Salvador Dalíst ja Marc Chagallist, režissöör Ingmar Bergmanist, helilooja Igor Stravinskist, moekunstnikest Elsa Schiaparellist ja Yves Saint Laurentist ning paljudest teistest.

Lisaks kuulsustele jäädvustas Penn ateljeemiljöös ka Pariisi ja Londoni töölisi – sellest kujunes hiljem tema mahukaim seeria „Lihtsad ametid”. Reisidel Uus-Guineasse, Marokosse ja Dahomeesse (praegune Benin) jäädvustas Penn oma kaasaskantavas telk-ateljees kohalike kultuuride esindajaid. Pildistamistingimustelt ei jäänud selline ateljee tema New Yorgi stuudiole kuidagi alla.

1970. aastatest pühendus Penn eelkõige näituste tegemisele ja raamatute väljaandmisele. 1984. aastal korraldas New Yorgi moodsa kunsti muuseum MoMA Penni loomingu mahuka ülevaatenäituse ning 1985. aastal pälvis Penn rahvusvahelise Hasselbladi fotopreemia.

Enamik näitusel olevatest töödest kuuluvad Rootsi Moderna Museeti kogusse, kuhu fotograaf need oma Rootsis sündinud modellist abikaasa Lisa Fonssagrives-Penni mäletuseks 1995. aastal annetas.

Näituse visuaalid asuvad: http://digikogu.ekm.ee/filiaalid/kumu/pressimaterjal/year-2013

Näituse korraldajaks on Moderna Museet Rootsi koostöös Kumu kunstimuuseumiga. Tegemist on kahe muuseumi esimese suuremahulise koostööga.

Näituse kuraatorid on Andreas Nilsson ja John Peter Nilsson. Koostööpartner: Irving Penni Fond.

Näitus „Irving Penn. Üks ja mitu maailma” jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 6. oktoobrini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht