Inna Grincheli uus projekt Vabaduse galeriis

Reet Varblane

Inna Grincheli näitus „Metsanahk” on vaadata Vabaduse galeriis 14. VI – 25. VI.

Inna Grinchel on omandanud kunstihariduse Peterburis, hakanud ka kunstnikuna tegutsema seal, kuid 2000ndate aastate esimesel kümnendil on ta mitmel korral oma kunsti näidanud ka Eestis. Tema esimene Eesti näitus oli juba 1998. aastal Narvas, viimane möödunud sügisel Kastellaanimajas, Vabaduse galeriis on see tal teine näitus, eelmine oli 2008. aastal. Pole ka ime, sest kunstniku suvekodu on Võrumaal ning 2007. aastast on ta ka Eesti Kunstnike Liidu liige.

Inna Grincheli meelismaterjal on nahk: seda oma installatsioonides kasutanud on ta alati delikaatselt arvestanud ka naha kui materjali tähenduse ning n-ö ajaloolise mäluga. Teda on huvitanud inimene, kas siis kultuurilise tähenduse (antiik-kreeka kultuur ja eelkõige selle müütiline tasand) kaudu, nagu olid tema möödunud sügisesed vana-kreeka mütoloogiliste tegelaste praegusaegsed versioonid, või ka eksistentsiaalsete teemade isiklikud tõlgendused

„Metsanaha” näitus on tõukunud ökoloogilisest kriisist, looduse ja inimese ebakõlast. Seda projekti pole ajendanud abstraktne soov osutada millelegi, mis puudutab meid kõiki, vaid ülimalt konkreetne, isiklik seotus selle teemaga. Inna Grincheli projekti ajend on Lõuna-Eesti, Võrumaa konkreetne mets, kunstniku oma paik. Abstraktse kujundi juurde jõudmine isikliku, oma paiga kaudu on selle projekti tugevaim külg.

Inna Grinchel ei räägi sajanditagusest röövkapitalismi hullusest, isegi mitte meie oma kümne-kahekümne aasta tagusest lastehaigusest. Ta osutab elusorganismi hapruse abil sellele, mis toimub ikka veel, nüüd ja praegu. Ja sellele, ükskõik kui paratamatult meie planeet ka ei linnastu, vajame meie, inimesed, loodust, metsa. Mitte silmapiiril, aga meie ümber, et ka kimbatuseööl võiksime kergendatult ohata ja tunda end turvaliselt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht