Hõimupäevadele tuleb Soomest muusikaetendus Laulukaupmees

Fenno-Ugria Asutus

Hõimupäevade programmis on võimalik näha soome-ugri rahvamuusikat ja jaapani no-teatri elemente ühendavat etendust "Laulukaupmees" soome rahvaluulekogujast A. O. Väisänenist. Selle esitajateks on Soome maineka rahvalauluansambli MeNaiset lauljad Eila Hartikainen, Maari Kallberg ja Anneli Kont-Rahtola, kes kõik on õppinud rahvalaulu ja rahvamuusika erialal Sibeliuse Akadeemias ning tegutsevad ka rahvamuusikauurijate ja tõlgendajatena. Etenduse käsikirja autor ja lavastaja on Mia Pätsi.

“Laulukaupmehes” meenutab A. O. Väisänen oma kogumismatkasid Soomes, Karjalas, Setumaal ja Mordvas. Etendus põhineb Väisäneni matkapäevikutel ja tema poolt kogutud pärimusmuusikal elavas esituses, olles samas ka teaduslikult täpne käsitlus. Võimsat laulu täiendab lakooniline no-teatri liikumine.

Soome folklorist Armas Otto Väisänen (1890-1969), kelle sünnist täitus tänavu 120 aastat, on üks soome tähelepanuväärsemaid rahvamuusikakogujaid ja uurijaid.  18 ekspeditsiooni vältel  salvestas ta ligi 6000 lugu, kogus ka etnograafilisi esemeid ja tegi fotosid. Oma reisimuljed kirjutas üles ekspeditsioonipäevikutesse.  Eesti laiemale publikule on Väisänen tuttav teatrietenduse ja filmi “Taarka” kaudu. Väisänen oli setu lauliku Hilana Taarka hea laulumälu avastaja ja avalikkuse ette tooja, tema kutsel viibis Taarka oma kooriga 1921. aastal Helsingis.

Etendused toimuvad neljapäeval, 14.10. kell 18 Eesti Draamateatri maalisaalis ja reedel, 15.10. kell 18 Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas Tartus.
Piletid 100/75 kr Tallinnas ja  75/50 kr Tartus on müügil tund enne algust kohapeal.

Etendused korraldab Fenno-Ugria Asutus koostöös Eesti Rahva Muuseumiga, toetab Soome Instituut.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht