Herald Eelma Vabaduse galeriis

Juta Kivimäe

Herald Eelma joonistuste näitus “MUUTUMISED” Vabaduse galeriis avatakse neljapäeval 04. VI kell 16.00. Näitus kestab 05. – 24.VI 2009. E-R 10.00-18.00; L 11.00-17.00. Selle näitusega tähistab kunstnik oma 75. juubelit. "Olen saanud inspiratsiooni lähiümbruse loodusest. Kuna kõik on pidevas muutumises  ‑ aastaajad, ööpäev, ka vaatleja ise, siis kannabki joonistuste seeria nime ‑ MUUTUMISED." Herald Eelma

Herald Eelma on üks eesti teenekamaid graafikuid ja raamatuillustraatoreid. Tema vabagraafiline looming avardas 1960. -1970. aastail oluliselt rahvusliku graafikakunsti väljendusvahendeid. Herald Eelma on virtuooslik joonistaja, tema joonistused lähtuvad enamasti konkreetsetest koodusmotiividest. Olles oma joonistustes ajuti natuuritruu, ajuti aga arendades taotluslikku eskiislikkust ja lõpetamatust, kontseptualiseerib ta lihtsaid loodusfragmente, andes neile oma loomingus filosoofiliselt sügavama tähenduse. Ta on loonud arvukalt raamatuillustratsioone, sealhulgas ka Eesti ja Põhjamaade kultuuriruumis väga olulistele teostele nagu A. H. Tammsaare “Tõde ja õigus” (puugravüürid 1964-1967), Fr. R. Kreutzwaldi, Jaan Krossi ja Selma Lagerlöfi teostele ning Soome rahvuseeposele “Kalevala” (1985). Herald Eelma esineb näitustel alates 1959. aastast, ta on võtnud aktiivselt osa rahvusvahelistest suurnäitustest nagu Tallinna Graafikatriennaal (peapreemia 1980), Krakovi ning Ljubljana graafiakabiennaalid, Rieka joonistusbiennaalid (auhinnad 1976, 1984), Põhjamaade joonistusbiennaal Stockholmis jpt. Tema loomingut on korduvalt auhinnatud, sh kahel korral Kristjan Raua preemiaga (1981 ja 1986).

Kakskümmend mustvalget ja toonjoonistust Vabaduse galeriis interpreteerivad eluslooduse, floora struktuuride kujundi muutumist looduse tsüklilisuses.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht