Haus Galerii kunstioksjon on uuenduslik ja pakub taas ka kunstiloolise harulduse!

Piia Ausman

Haus Galerii kevadoksjon on ukse ees, mis annab suurepärase põhjuse eesti rahvuskunstist pisut valjemal häälel kõneleda ning selle heas tasemes veenduda. Oksjon toimub teisipäeval, 28. aprillil algusega kell 18.00 galerii ruumides Tallinnas, Uus tn 17. 

Oksjonil on eksponeeritud 110 teost 19. sajandi keskpaigast kuni tänase päevani.
Haruldaseim neist on Nikolai Triigi ligi 70 aastat kadunud olnud töö „Vana aed“. Teos valmis 1915. aastal, oli eksponeeritud pea kõigil tollastel N. Triigi loomingu näitustel ning kiidetud ja reprodutseeritud Voldemar Vaga N. Triigi monograafias. Teos kuulus Jüri Vilmsi perekonna kollektsiooni, seda mainiti viimati 1939. aastal. 1977. aasta „Eesti kunsti ajalugu“ nimetab tööd aga juba kui suurepärast maali, mis on jäädavalt kaduma läinud. Hetkel on see harukordne ja kõrgelt hinnatud teos aga taas avalikkuse ees ning pandud välja Haus Galerii oksjoninäitusel.
Nii Nikolai Triiki kui ka teisi autoreid tutvustab põhjalikumalt oksjonikataloog, mis annab ülevaate kunstnike ja ühiskonna vahelistest suhetest, metseenluse algetest ja kunstikogumise harjumustest erinevatel ajajärkudel.
Uuenduslikuna tutvustab oksjonitöid aga galerii poolt koostatud DVD. 17-minutiline videoesitlus kutsub vaataja Aarne Üksküla hääle saatel väikesele jalutuskäigule läbi Eesti kunstiajaloo, räägib meie olulisematest kunstnikest ja nende seostest Euroopa kultuuriruumiga. Plaadi on helindanud Heini Vaikmaa.
Videot ja oksjonikataloogi internetiversiooni saab vaadata ka galerii kodulehel www.haus.ee.
Originaalis võib teoseid näha näitusena galeriiruumide seintel E–R 10.00–18.00, L 11.00–16.00.

Kunst on läbi aegade olnud nii emotsionaalsete väärtuste kandja kui ka üks klassikalisemaid ärivaldkondi ning hea kunst hinnalangusmärke ei näita, pigem vastupidi, eriti  tuginedes kunstiturgude ülemaailmsetele elavnemistele just käesoleval kevadel.
Eesti kunstnikud on läbi aegade olnud oma alale pühendunud loojad. Nad on rajanud rahvusliku kunstitraditsiooni, rikastanud oluliselt kultuurimaastikku Eestis ja Euroopas laiemalt ning teinud meie kunstist arvestatava väärtuse nii materiaalses kui vaimses mõttes.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht