Fotonäitus Lennart Meri filmirännakutest soome-ugri maailmakongressil
Soome-ugri 6. maailmakongressi puhul avatakse homme, 6. septembril Ungaris Siófokis fotonäitus Veelinnurahvas. Lennart Meri filmirännakud 1969–1988.
Fotodele lisaks saab lugeda Lennart Meri filmide helireļissööri Enn Säde meenutusi, millesse on põimitud Lennart Meri ülestähendusi.
Siófoki Imre Kálmáni nimelises kultuurikeskuses eksponeeritava näituse kujundas Peeter Laurits.
Lennart Meri (1929–2006) missioon oli jutustada eesti ja ta hõimurahvaste iidset lugu, otsides vastust küsimusele, kes me oleme, kust tuleme ja kuhu läheme. 1976. aastal ilmus eestlaste ja läänemeresoomlaste minevikku käsitlev teos “Hõbevalge”, millest on praeguseks saanud üks eesti kultuuri tüvitekste.
Lennart Meri filmid (“Veelinnurahvas”,1970; “Linnutee tuuled”, 1977; “Kaleva hääled”, 1985; “Toorumi pojad”, 1989 ja “Ķamaan”, 1977/1997) olid esimesed rahvusvaheliselt kaalukad filmid soome-ugri rahvastest, mis annavad ülevaate iidsetest tavadest, rituaalidest, rahvaluulest, etnograafiast ning püstitavad põnevaid hüpoteese.
Filmide ainestiku talletamiseks tehti aastatel 1969–1988 soome-ugri rahvaste asualadele korduvalt ekspeditsioone, võttegrupi töös osales etnograafe, folkloriste, kunstnikke ja kirjanikke. Loomulikult käidi ka keelesugulaste juures Ungaris.
Lennart Meri soome-ugri filmientsüklopeedia anti digitaliseerituna välja 2009. aastal. 2011. aastal valminud Jaak Lõhmuse filmist “Tantsud Linnuteele” sai alguse idee jäädvustada filmiretkede käigus üles võetud rikkalik fotomaterjal ka kalendri ja näitusena.
Siófokis toimuva soome-ugri 6. maailmakongressi puhuks koostatud näitus avatakse 6. septembril kell 18; näitus jääb avatuks 29. septembrini.
Detsembrist saavad näitusega tutvuda Ungari Etnograafiamuuseumis ka Budapesti vaatajad.
Näitus sai teoks Eesti Instituudi, MTÜ Fenno-Ugria Asutuse ja Lennart Meri Euroopa Sihtasutuse koostöös; rahaliselt toetasid Eesti Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Hõimurahvaste programm.