Foto- ja ehtekunst Evald Okase Muuseumi galeriis

Evald Okase Muuseum

FOTO- JA EHTEKUNST EVALD OKASE MUUSEUMI GALERIIS

Teisipäeval, 2. juulil kell 17.00 avatakse Evald Okase Muuseumi galeriis Haapsalus kaks näitust.

Haapsalu kunstihuvilistel on võimalik näha ArtPrinti Noore Fotokunstniku Stipendiumi 2013 võitja fotokunstnik Tõnu Tunnel näitust “helemust/süsivalge” ning väljapanekut „Mälujäljed“ Birgit Skolimowski ehetest.

T.Tunnel tegeleb näituse “helemust/süsivalge” raames valguse fotografeerimisega. Aina intensiivistuv visuaalse kultuuri üleküllus on ajendanud teda oma fotosid lihtsustama ja rohkem süvitsi minema. Fookuseks on juurte juurde naasmine ning algtõe otsimine. Käesoleva seeria eesmärk ei ole niivõrd mingite metafüüsiliste teemade lahkamine, vaid pigem valgusvormide ning fotograafia ühildamine. Tõnut on alati paelunud fotoaparaadi kui proteesi või mehaanilise kehapikenduse idee.

Fotoaparaat kui masin, mis võimaldab meil kohati näha selliseid objekte või situatsioone, mida me palja silmaga näha ei suuda.

“helemust/süsivalge” mängib rikkaliku tähendusväljaga urbanistlikust keskkonnast eemal, metsikumas looduses, läbi erinevaid valgussituatsioone, püüdes fotole korraga talletada nii pimedust kui valgust, jäädes ise nende kahe vahele – olukordadesse, kus mustas kumab alati pisut valget ja valges alati tilk musta.

Näitus valmis Artprint’i ja HP poolt välja kuulutatud Noore Fotokunstniku stipendium 2013 raames.

Näitust toetasid Artprint ja HP, MTÜ Fotokunstnike Ühendus ja Eesti Kunstiakadeemia Fotoosakond.

„Mälujäljed“ on Birgit Skolimowski esimene personaalnäitus.

Näituse autori sõnul tekib tema looming seletamatute sisemiste tõugete ajel, mis on justkui seal alati olnud.  Birgiti puhul on selliste tõugete tulemuseks ehted. Erinevatel eluetappidel on erinevad  tajud.

Kus on tuul, kui see parasjagu ei puhu…kas ta on üldse siis olemas. Nii on öelnud inimese mälu uurinud teadlane Endel Tulving.

Kuskil meie sees on mälujäljed. Mälujälg  kirgastub siis kui inimene selle kusagilt välja otsib.

Aju talletatu muutub mälujäljeks siis kui teda saab kasutada.  Mälujälg ei ole mingi asi või struktuur – see on justkui võimalus, mis võib teha tabatavaks teatavad teadvuslikud reaalsused.

Ehted sel näitusel on jäljed Birgit Skolimowski  mälujälgedest.

Mõtted, millest nad tekkinud, on olnud kaua autori ajusoppides, mõned materjalid on aastaid lauasahtlites oma aega oodanud. Palju on leidmaterjale, kohtadest, mis kannavad endas  olulisi mäletsusi.

Mõlemad näitused jäävad avatuks kuni 17. juulini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht