Eva Jänese näitus Maal maalis Tallinna Keskraamatukogu galeriis

Eva-Liisa Jaanus

Maal maalis

Teisipäeval, 4. juunil kl.16.00 avatakse Tallinna Keskraamatukogu galeriis Eva Jänese näitus „Maal maalis“. Näitus kestab juuni lõpuni.

Eva Jänes (1942) on tuntumaid  monumentaliste, seinamaali, mosaiigi  ja vitraa˛i viljelejaid, kelle töid on paljudes ilmalikes asutustes ja kirikutes. Kuid ta on ka produktiivne tahvelmaalija, kelle  isikunäitused Tallinnas ja mujalgi Eestis on üpris sagedased.  Mullu võis, näiteks, nii Eduard Vilde Majamuuseumis kui ka  Rahvusraamatukogus näha tema Kreeka-reisi muljeid kajastavaid väljapanekuid.

„Maal maalis“ esitab tema loomingu teist külge – geomeetrilist abstraktsiooni, mis on teda köitnud 1980.aastate algupoolest saadik. See pole vastuolus tema figuratiivse ja iseäranis monumentaal-dekoratiivkunstiga, sest viimanegi eeldab konstruktsiooni selgust, toonide ja vormide harmooniat, ühtlasi nende kontrastide ja dünaamika head tunnetamist.  Geomeetriline abstraktsioon on püsinud kunstimaastikul 1910.aastatest siiani ning Eva Jänese teostes on tunda sidet selle traditsiooniga, loomulikult ka Eesti omaga. Veel pikem, sümbolismi ning juugendstiili aegadesse tagasiulatuv traditsioon on pildiraami integreerimisel maali kui kunstilisse tervikusse. Juba Paul Gauguin nikerdas ise maaliga seonduvaid kujundeid raamidesse ja maalis neid üle; meil alustas sellega Jaan Koort (raam maalile „Pariisi eeslinn“, 1909, EÜS-i kogu). E.Jänes lülitab laiad puuraamid oma värvikatesse kompositsioonidesse, kuid väike süvend jääb südamikku ikka raamist eraldama – siit näituse nimetus „Maal maalis“. Sedalaadi tööd peaksid hästi sobima moodsasse interjööri  – kas üksikult või grupiviisi, nagu Adamson-Ericu kuulus 1968.aasta sari varietee „Tallinnale“.

Mai Levin

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht