EV 95: Dokumendinäitus “Kaks algust” riigiarhiivis

Birgit Kibal

21. veebruaril kell 16 avatakse riigiarhiivi Maneeži tänava galeriis dokumendinäitus “Kaks algust”.

Tänavu täitub 95 aastat Eesti iseseisvuse väljakuulutamisest, 25 aastat laulvast revolutsioonist ning lisaks saab taastatud Eesti Vabariik vanemaks kui ilmasõdade vaheline Eesti Wabariik. Sel puhul on sobilik meenutada ja kõrvutada kahte algust – omariikluse loomist aastail 1917–21 ja omariikluse taastamist aastail 1987–92. Meenutuste ja kõrvutuste hõlbustamiseks on Rahvusarhiiv toonud oma varasalvedest välja kaasaegsed dokumendid ja pannud neist kokku näituse.

Omariikluse loomine saab näitusel alguse 1917. aasta Veebruarirevolutsioonist, libiseb põgusalt üle eesti rahvusväeosade asutamisest ja heidab pilgu Maanõukogu tegemistele. Põhiline tähelepanu keskendub Eesti iseseisvuse väljakuulutamisele veebruaris ja riikluse tegeliku ülesehitamise algusele novembris 1918. Muidugi ei saa üle ega ümber ka Asutavast Kogust, Eesti Vabariigi tunnustamisest ega Tartu rahulepingust.

Iseseisvuse taastamise stardipakkudeks on näitusel rohelise liikumise ja muinsuskaitseliikumise sünd 1987. aastal. Järgnevalt vaadeldakse Rahvarinde, Eesti Kongressi ja Ülemnõukogu teadlikke samme iseseisvuse suunas. Samuti saab näitusekülastaja ettekujutuse põhiseaduse koostamisest, kaitsejõudude loomisest ja välissuhtluse kujunemisest.

Näituse eripäraks on asjaolu, et lõviosa väljapanekust on huviliste jaoks kättesaadav ka veebis. Nimelt jõudis Rahvusarhiivis lõpule Euroopa Liidu struktuurifondidest finantseeritud projekt, mille eesmärgiks oli luua juurdepääs Eesti omariikluse loomise ja iseseisvuse taastamisega seotud olulisematele arhiivifondidele. Projekti tulemusena on Saaga digitaalkogusse lisandunud hulk uut materjali. Näituse koostamisel on digiteeritud fondidest enim kasutamist leidnud Maanõukogu (ERA.78), Asutav Kogu (ERA.15), Riigikantselei (ERA.31), Eesti sõjaväelaste ülemkomitee (ERA.R-1703), Ülemnõukogu esimehe kantselei (ERA.R-3), Eesti Kongressiga seotud dokumentide kollektsioon (ERA.R-2327) ja Põhiseaduslik assamblee (ERA.R-2324).

Arhiividokumentidele annavad lisaväärtuse väljapanekusse kaasatud fotod, mis on samuti hõlpsasti leitavad Rahvusarhiivi fotode andmebaasist Fotis.

Väljapaneku koostas Ago Pajur ja kujundas Gerli Raadik. Näitus jääb avatuks 31. maini. Rohket avastamisrõõmu!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht