Estonia 109. hooaeg

109. hooajal töötab rahvusooperis 470 inimest, teatri loomingulise juhi ametikohal on Vello Pähn. Rõõm on tõdeda, et Toomas Eduri ja Age Oksaga on lepingud pikendatud ja nad jätkavad Eesti Rahvusballeti eesotsas. Balletitrupp saab täiendust Valgevene Suurest Teatrist, kust saabusid esisolistideks Eestis juba „Luikede järvega“ tuntust kogunud Ekaterina Oleinik ja Denis Klimuk. Nooremsolistina alustab Marta Navasardjan Moskvast. Truppi täiendab veel viis uut tantsijat, neist üks Tallinna balletikooli lõpetanu, teised aga Itaaliast, Jaapanist, Inglismaalt ja Kanadast.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dirigentide ridadesse lisanduvad Lauri Sirp ja Kaspar Mänd. Koori kontsertmeistrina alustab Soomest naasev Tiina Kärblane ja poistekoori õppekoori Jukud hakkab juhtima Mariliis Kreintaal.
Estonia alustab hooaega kolmepäevase Estonia teatrilaadaga 5.–7. septembrini, kus tutvustatakse hooaja uudisteoseid ning pakutakse teatriga seonduvat head ja paremat. Festivali esimene päev on pühendatud balletile ja teine päev lauluteatrile. Festivali lõpetab laadapäev, kus müüakse pileteid hooaja etendustele, Estonia meeneid, trükiseid, plaate, teatrikostüüme ja rekvisiite. Lisaks Estonia parimatele solistidele teevad kaasa ooperi- ja balletisolistide tulevane põlvkond: noored lauljad ja tantsijad Eesti muusika- ja teatriakadeemiast ning Tallinna balletikoolist.
Inglased William Relton ja Cordelia Chisholm toovad hooaja esimese uuslavastusena 18. septembril publikuni Händeli ooperi „Rinaldo“. Lavastaja William Relton meenutab oma esmakordset kohtumist selle ooperiga: „Kui esmakordselt „Rinaldot“ nägin, ei osanud ma eladeski ette kujutada, et saan sellise elamuse. Imelised aariad, muinasjutuliselt ekstravagantne sisu, dramaatilised tegelased – siin on kõik, mida hing ihkab!“
Hooaeg jätkub 25. septembril traditsioonilise rahvusvahelise muusikapäeva ooperigalaga. Oktoobris teevad estoonlased külaskäigu Saaremaale, et viia balleti- ja operetikunst saarlastele koju kätte. Festival „Estoonlastelt saarlastele“ hõlmab seal 12.–16. X lisaks kahele balleti- ja operetietendusele kammerkontserte maakondades ja ülesaaremaalist noorteprojekti, mis lõpeb piduliku kontsertetendusega. Saaremaale sõidab 250 estoonlast, tuuakse kohale kolm veoautotäit dekoratsioone-kostüüme ja ehitatakse suur lava Kuressaare spordihoonesse.
14. novembril toob rahvusballett Tšaikovski kaunite meloodiate saatel lavale balleti „Uinuv kaunitar“. Toomas Eduri uusredaktsioonile teeb kujunduse Peter Docherty Inglismaalt. Paljude muinaslugude autor Charles Perrault on lisaks „Uinuvale kaunitarile“ kirjutanud ka „Tuhkatriinu“, „Punamütsikese“ ja „Saabastega kassi“, mille peategelased astuvad samuti uues balletis lavale.
Ooperigurmaanidele peaks huvi pakkuma esmakordselt Eestis kõlav Rimski-Korsakovi ooper „Snegurotška“, mille kontsertettekandena Estonia kontserdisaalis tehakse 19. novembril. Helget kevadmuinasjuttu, kus vastanduvad reaalsed ja fantastilised jõud ning võideldakse talve ülemvõimu vastu, dirigeerib Vello Pähn.
26. novembril esietendub kammersaalis Maria Suomineni lastenäidend „Väike prints Hamlet“. Pühademeeleolu aitab luua „Rahvusooperi jõulutervitus“ Tallinna Jaani kirikus 21. detsembril. Aastavahetus teatris toob endaga kaasa Estonia balli kaunite operetimeloodiate ja balletinaudinguga ning võimalusega tantsida suure sümfooniaorkestri saatel. Õhtu esimeses osas tulevad ettekandele katkendid Kálmáni operetist „Tsirkusprintsess“ ja õhtu teises osas saab nautida Tšaikovski balleti „Uinuv kaunitar“ parimaid palu.
Uus aasta algab Kálmáni opereti „Tsirkusprintsess“ esietendusega 3. jaanuaril. Viimati lavastas „Tsirkusprintessi“ Estonias hooajal 1963/64 Georg Ots, kes laulis ühtlasi Mister X-i rolli. Seekord toob opereti lavale tuntud saksa lavastaja Thomas Mittmann koostöös kunstniku Gilberto Giardiniga.
6.–12. jaanuarini viibib Eesti Rahvusballett Sevillas, kus Teatro de la Maestranzas antakse viis etendust Tšaikovski „Pähklipurejaga“.
Veebruaris möödub 150 aastat soome helilooja Jean Sibeliuse sünnist. Rahvusooperi orkester annab sel puhul 19. veebruaril sümfooniakontserdi. Kontsertidega jätkab ka rahvusooperi koor, kes soojendab publiku südant kaunite meloodiatega naistepäeval Tallinna raekojas.
Ühe kevadise suursündmusena esietendub 19. märtsil XX sajandi nimeka koreograafi John Cranko ballett „Onegin“ Tšaikovski muusikale. Siin avaldub Cranko imeline anne luua pas de deux’sid, mille meisterliku ülesehituse ja peene nüansitaju kaudu avaldub peategelaste pingestatud suhe.
21. märtsil möödub 95 aastat ühe armastatuma ja tuntuma estoonlase sünnist – Georg Otsa sünniaastapäeva tähistatakse suurejoonelise galakontserdiga. Kevad jätkub juubelitega: 15.–19. aprillini kestab festival „Suur Tšaikovski“, millega tähistatakse 175. aasta möödumist suure vene helilooja sünnist. Festivalil tuleb ettekandele valik helilooja mitmekülgsest loomingust: ooper „Padaemand“, ballett „Uinuv kaunitar“, sümfooniakontsert, ooperigala ja balletigala ning Cranko ballett „Onegin“.
3. mail antakse traditsioonilisel rahvusvahelise tantsupäeva balletigalal üle ERGO tantsupreemiad ühele nais- ja ühele meestantsijale.
Hooaja viimaseks uuslavastuseks on 14. mail Eestis esmakordselt lavastatud Hindemithi ooper „Cardillac“, mille põhiteemaks on kunstniku ja ühiskonna vaheline suhe. Lisaks muusikale teeb teose eriliselt fantaasiarikkaks, intensiivseks ja dramaatiliseks süžeeliini pingestatus, mis kestab ooperi lõpuni. Iluihalus ja sisemise tungi järgimine võib viia meid elu pahupoolele. Kas suudaksime käituda teisiti? Elada teisiti? Kas kunstnik, inimene, saab järgida muud kui oma sisemist tungi? Lavastaja ja kunstnik on Soomest: Vilppu Kiljunen ja Kimmo Viskari.
Hooaja tähtsündmuste rea lõpetab 31. mail toimuv Tallinna Balletikooli gala.
Ka sel hooajal rändab Estonia oma lavastustega mööda Eestit ringi, pakkudes teatrielamusi Pärnu, Viljandi, Tartu, Paide ja Jõhvi elanikele. Külla minnakse Pajusaare ooperiga „Prints ja kerjus“, Kálmáni operetiga „Tsirkusprintsess“ ja Ábrahami operetiga „Savoy ball“.
19. juunil maabub Tallinnas filmidest tuntud eksklusiivne kruiisilaev MS Deutschland (Das Traumschiff), et tuua maailma esimese ooperikruiisi raames „Tannhäuseri“ etendusele 500 Saksamaa Wagneri-sõpra. Luksuslikul reisil marsruudil Saksamaa, Poola, Leedu, Läti, Eesti, Venemaa maksavad kalleimad piletid ligi 16 500 eurot.
Hooaja vältel tähistame tuntud estoonlaste juubeleid: 14. IX „Silva“ etendusega Tõnu Kilgase, 8. XI „Tuhkatriinuga“ Ülle Ulla, 20. XII „La traviataga“ Hendrik Krummi, 16. IV„Padaemandaga“ Eldor Renteri ja 27. V „Cyrano de Bergeraciga“ Eino Tambergi tähtpäeva.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht