ERICH PEHAP 100 Kondase Keskuses

Kondase Keskus

Teisipäeval, 3. aprillil, kell 17 avatakse Viljandis Kondase Keskuses Eesti graafiku ja maalikunstniku ERICH PEHAPI näitus.

Esitleme Kondase Keskuse väljaannet „Erich Pehap 100“

Erich Pehap sündis 100 aastat tagasi Viljandis ja suri 30 aastat tagasi Kanadas Torontos. Tema looming pole kergesti haaratav põhjusel, et kunstnik oli alates „Pallasesse“ õppima asumisest kuni surmani ühtviisi loomunguliselt aktiivne, jättes maha tuhandeid erinevates tehnikates ja teemakäsitlustes töid. Näituse varasemad teosed pärinevad 1930. aastate algusest ning viimased 1981. aastast Torontost. Näitusel on esindatud suurem osa tehnikaid, milles ta töötas – pliiatsijoonistusest ja õlimaalist kuni new direct method´ini (uus otsekohene meetod) graafikas ning teemakäsitlusi – realistlikest tööteemadest ja linnamaastikest kuni optiliste efektidega kohvikumiljööde ja pagulaspõlve allegooriateni.

Elulugu.

Erich Pehap sündis 10. aprillil 1912. aastal Viljandis politseiniku pere kolmanda lapsena. Lõpetas 1931. aastal Viljandi Maakonna Poeglaste Gümnaasiumi.  Astus 1932. aastal Tartu Kõrgemasse Kunstikooli „Pallas“, järgmisel aastal siirdus aastaks Tallinnasse Riigi Kunsttööstuskooli keraamikat ja tarbegraafikat õppima. Tuli 1934. aastal „Pallasesse“ tagasi, õppis Nikolai Triigi käe all maalimi ning Ado Vabbe, Arkadio Laigo ja Roman Vaheri juures graafikat. Lõpetas kooli 1939. aastal graafikuna. Töötas Eestis vabakunstniku ja joonistusõpetajana. 1944. aasta jaanuaris põgenes koos vend Allaniga Soome, edasi mindi Rootsi, kus Erich Pehap töötas viis aastat ühes Stockholmi reklaamibüroos. 1949. aastal viis vendade põgenikutee Londoni kaudu Kanadasse.

Kanadas lõpetas Erich Pehap 1952. aastal Montrealis Institute of Mechanical Draughting´i kujunduskunsti erialal. Osales 1956. aastal Eesti Kunstnike Koondise Torontos (EKKT) asutamises, oli 1961- 68 selle esimees. 1960. aastal abiellus Kanada prantslanna Alberta Rozoniga.

Torontos elades tegutses Erich Pehap peamiselt vabakunstnikuna. Ta pälvis loomingu eest arvukalt auhindu, millest olulisim on Accademia Internazionale di Roma kuldmedal (1972), ta oli mitmete kunstiühenduste liige. 1960. aastatel ekperimenteeris ta palju graafikatehnikatega, töötas välja uue graafika meetodi – new direct method (n.d.m.).

Erich Pehap suri 22. novembril 1981. aastal Torontos.

Tema töid asub paljudes kunstimuuseumides ja erakogudes Eestis, Kanadas, Saksamaal, Rootsis, Prantsusmaal, Inglismaal, Šveitsis, Lätis, Uus-Meremaal, Tšehhis, Itaalias ja USA-s. Osa töid on deponeeritud Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudesse, suur hulk töid asub endiselt Kanadas. Ülevaatlikke mälestusnäituseid on toimunud mitmeid: Viljandi Kunstisaalis (1988, 1994, 1997), Kristjan Raua majamuuseumis (1992), Tartu Kunstimuuseumis (2003), Kilpkonna galeriis Viljandis (2002) ja Haus Galeriis Tallinnas (2007).

Näitus ja kataloog on valminud tänu kunstniku õele Vanda Pehapile ja sugulasele Mare Hirvele. Täname abi eest Imbi Pelkoneni ja Tartu Kunstimuusuemi.
Näitus jääb avatuks kuni 6. maini 2012

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht