Enn Tegova isiknäitus „Enn Tegova kolmmitmus“ Tartu Kunstimuuseumis

Reet Pulk-Piatkowska

Enn Tegova isiknäitus „Enn Tegova kolmmitmus“ Tartu Kunstimuuseumis

Reedel, 3. veebruaril kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumi I korrusel Enn Tegova isiknäitus „Enn Tegova kolmmitmus“. Tegu on retrospektiiviga, mis vaatleb kolme eriilmelist perioodi kunstniku varasemast loomingust: Visarite aega, hüperrealismi ja neosürrealismi.

Enn Tegova tulek kunstiellu 1960. aastate teisel poolel seostub Tartu Ülikooli kunstikabineti ja kunstirühmitusega Visarid, mille eesotsas oli legendaarne Kaljo Põllu. Tegova õppis toona EPA-s loomakasvatust ja tegeles paralleelselt Põllu juhendamisel praktiliste kunstiõpingutega. Just tolleaegsest Tartu ülikooli kunstikabinetist kujunes kunstikõrghariduse kaotanud Tartus uute kunstiideede taimelava. Tegova varases loomingus segunevad pop ja abstraktne lähenemine sürrealismihõngulise ready-made´iga.

Tartu ülikooli kunstikabinetiga jäi seotuks ka Enn Tegova järgmine loomeetapp.  Andrus Kasemaa aegadel kujunes kunstikabinetist teine hüperrealismi keskus Tallinna kõrval. Ka Enn Tegova hakkas 1970. aastate II poolel maalima suureformaadilisi, fotol põhinevaid töid, kuigi tartlastest mõttekaaslastest erinevalt ei tegelenud ta nõukogude tegelikkuse ega sõpruskonna bravuurika argipäeva jäädvustamisega, vaid kujutas pigem sürrealistlikke situatsioone ja kasutas sageli postmodernistlikku tsiteerimist.

Kolmas kannapööre leidis aset 1980. aastate lõpus ja oli seotud sürrealistide rühmituse Para 89 loomisega. Tegovale juba varem omane kalduvus metafüüsikasse suundus nüüd kindlasse, kunstniku loomuga kõige enam sobivasse kanalisse ja arenes sügavuti. Neil aastail täiendas Tegova õlimaali kummastavat pildiruumi sageli puidust või kunstmaterjalist panustega. Selles laadis teosed omandavad sageli ruumilisuse ning on käsitletavad installatsioonidena.

Enn Tegova loominguline tegevus on peaaegu eranditult seotud Tartuga. Kunstnikutöö kõrval on ta aastaid töötanud kunstipedagoogina – 1978. aastast tänaseni on ta ametis Tartu Lastekunstikoolis (1978–2004 direktor). Kaljo Põllu aegse ülikooli kunstikabineti kõrval on Enn Tegova kunstihariduse pagasis veel Tartu Kunstikool (1974–1978) ja Tartu Kõrgem Kunstikool, mille ta lõpetas maali ja maalingute restaureerimise erialal 2008. aastal.
Näituse kestel näeb trükivalgust kunstniku loometeed käsitlev kataloog.

Olete oodatud!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht