Enn Põldroos Vabaduse galeriis

Juta Kivimäe

ENN PÕLDROOSI  ISIKUNÄITUS  „TAHAN VÄLJA“ VABADUSE GALERIIS

19.04.2012 – 08.05.2012 

Näitus avatakse neljapäeval 19.04. kell 17.00  

Näitus on järg Enn Põldroosi sümpaatsele näitusele „Mina ja Freddy” Tallinna Kunstihoone galeriis aastal 2010. Erakordselt andeka ja meisterliku maalijana on autor ka sel näitusel lubanud endale nii eneseirooniat kui nauditavat mängu oma maalijaisiksuse ja enesekujundi üle. Ta on saatnud oma näitusele sõnumi vaataja orienteerimiseks: 

“…eelmise, 2010. aastal Tallinna Kunstihoone galeriis aset leidnud väljapaneku persooniks oli Freddy, kes elas kroonilises valudefitsiidis ja püüdis leida müütilist mõõtu oma argielu pisikomistustes ja kipitustes. Kuigi mälestus Freddyst külastab meid ka käesoleval näitusel, on aega möödunud ja temast on saanud Frederic. Ta on ühte-teist kogenud ja õppinud mõistma ka valu. Me ei tea, kas see on teda rikastanud või nüristanud. Küllap mõlemat. Ja ta tahab välja.” 

Enn Põldroos on olnud eesti kultuuris väga mitmekülgselt tegev juba alates 1950. aastate lõpust ja 1960. aastaist, mil ta uuendas eesti maalikunsti olemust. Ent ka järgnevad kümnendid oleksid tema loominguta kujuteldamatud. Iseloomulikult on ta ühendanud oma modernistlikus maalijakogemuses isikliku sotsiaalsega, leides alati võimalusi isikupäraseks teemakäsitluseks ja jäädes oma valdkonnas eristumatult suureks kunstnikuks. Eesti kultuuriavalikkus tunneb Enn Põldroosi ka andeka kirjanikuna. Ta on olnud tegev Eesti Vabariigi esimese parlamendi liikmena. 

Reet Varblane: “Eesti maalikunst ning Enn Põldroos on kujunenud omamoodi peaaegu et sünonüümideks. Põldroosi esitusviis, lähenemisnurk – olgu siinkohal nimetatud ainese filosoofiline avaldumistahe vaheldumisi purskuva maalimiskirega, iroonilisus vaheldumisi tõsise mõtisklusega, värvi klassikaline läbipaistvus vaheldumisi kummaliste, lausa ebamugavate kontrastidega – on aga aja ning ootuste muutumisel jäänud ilmselgelt ära tuntavaks. Näitusel keskendub Põldroos iseendale, kuid see pole mitte mingil juhul väljaspoole suunatud ekshibitsionism, pigem on see sisevaatlus, oma minikipitsuse äratundmine, tõlgendamine, selle üle naermine ning sella väga tõsiselt võtmine. Just see, mida iga ennastpeegeldav (analüüsiv) intellektuaal teatud vanuses peab tegema.” 

Näitust saadavad Enn Põldroosi viimased kirjandusteosed, mida on võimalik kohapeal omandada.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht