Elu tundras ja Põhja-Jäämere ääres – Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisreiside fotod Münchenis
Müncheni Riikliku Antropoloogiamuuseumi filiaalis Oettingeni vürstilossis avati 9. aprillil näitus „Põhja Siber – elu tundras ja Põhja-Jäämere ääres“ (Nordsibirien – Leben in der Tundra und am Arktischen Ozean).
Näitusel eksponeeritakse 1899. aastal Müncheni Antropoloogiamuuseumi poolt omandatud tšuktši etnograafilist kollektsiooni, mis on oma esemete arvu ja kompleksuse poolest maailmas unikaalne.
Näituse esemekollektsiooni täiendavad ajaloolised ja kaasaegsed fotosuurendused Müncheni Antropoloogiamuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisprogrammi fotokogust, mis aitavad avada kollektsiooni kultuurilist, sotsiaalset ja geograafilist konteksti.
Tšuktšid on väikesearvuline põlisrahvas arktilises Siberis, tänapäeval u 12 000 inimest, kelle traditsioonilisteks elatusaladeks on olnud põhjapõdrakasvatus ja küttimine. Tšuktši naiste ülesandeks on kogu majapidamise eest hoolitsemine, sh ajutiste telkelamute – jarangade – püstitamine, toiduvalmistamine, nahast rõivaste ja tarbeesemete valmistamine. 19. sajandi teistest poolest pärinev etnograafiline kollektsioon kajastab tšuktšide põlisrahva traditsioonilist kultuuri ja elu väga kompleksselt, originaalesemete kõrval on mitmeid miniatuurseid reproduktsioone paatidest ja kelkudest, tseremoniaalesemetset, elamutest jne. Kollektsiooni kogus ja täiendas tolleaegne Tšukotka kuberner ja tšuktsi kultuuri hea tundja Nicholas (Nikolai) Gondatti.
Näitus valmis Müncheni Antropoloogiamuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Näituse koostas muuseumi teadusdirektor Dr. Jean-Loup Rousselot, kujundas Eesti Kunstiakadeemia kunsti- ja kultuuriantropoloogia dotsent Kadri Viires. Fotomaterjalid töötles ja kujundas EKA graafika dotsent Ly Lestberg.
Näitus jääb avatuks 2010 aasta veebruarini.