Elamusaasta viib tuntud loomeinimesed kõikidesse koolidesse

Katrin Seppel

Tänavu sügisel käivitunud Elamusaasta loob õpilastele võimaluse suhelda Eesti kultuurielus oluliste inimestega. Eesti Kultuuri Kojast alguse saanud ettevõtmise eesmärk on viia meie ühiskonnas tooniandvad inimesed koolidesse rääkima neid mõjutanud elamustest. Noortel on kohtumiste ajal võimalus külalistega vabas vormis mõtteid vahetada.

Muusik Kaarel Kose, luuletajad Kristiina Ehin ja Igor Kotjuh, režissöör Jaak Kilmi, tõlkija Krista Kaer, ettevõtja Ville Jehe, kostüümikunstnik Gerly Tinn, fotograaf Toomas Volkmann, laulja Uku Suviste on vaid mõned näited loomeinimestest, kes juba on andnud nõusoleku oma elamustest rääkida.

Elamusaasta üks eestvedajatest on kirjanik ja endine Kirjanike Liidu juht Jan Kaus. „Iga inimese elus on elamusi, mis on teda sügavalt puudutanud. Me kutsume inimesi rääkima sellistest elamustest, mis on mõjutanud neid loomingulist ja vaimselt rikast elu elama,“ selgitas Kaus projekti peamist ideed.

Koolidele on Elamusaasta projektis osalemine tasuta, ühendust saab võtta Facebookis www.facebook,com/elamusaasta või kirjutades Elo-Liis Parmasele (eloliis@gmail.com). Oodatud on kõik Eesti koolid, nii eesti kui vene õppekeelega, nii üldhariduskoolid kui kutseõppeasutused. Peamine sihtgrupp on põhikooli lõpuklasside õpilased ja gümnasistid.

Tänavu mais viidi läbi Elamusaasta pilootprojekt, milles osalesid näitleja Rein Pakk, kirjanik Aapo Ilves, filmiprodutsent Katrin Kissa, fotograaf Peeter Laurits, kunstnik Kaido Ole, helilooja Märt-Matis Lill, laulja ja näitleja Kärt Tomingas ning režissöör Jaan Tootsen ning neli kooli: Misso Kool, Põlva Ühisgümnaasium, Võru Kunstikool ja Lasnamäe Üldgümnaasium.

Pilootprojektiga jäid rahule nii õpilased, õpetajad kui ka loomeinimesed ning tänavu sügisest käivitub Elamusaasta täies mahus.

Projekti eestvedamisel algas oktoobrist ka Vikerraadios saatesari „Elamus“, milles Jan Kausi ja Urmas Vadi saatekülalised räägivad innustavatest ja tiivustavatest elamustest.

Elamusaasta esinejad valib koolidele Eesti Kultuuri Koja kultuurihariduse töögrupp. Valikut tehes lähtutakse põhimõttest, et esindatud oleks erinevad loomevaldkonnad.

Elamusaasta sai tänavu toetust lisaeelarvest. Toetuse initsiaator riigikogu liige Juku-Kalle Raid on veendunud, et projektile eraldatud summa on väga vajalik. „Omas valdkonnas tuntud ja tunnustatud inimesed suudavad koolides jagada erinevaid kogemusi, mis on osa kultuurivundamendist ja seega haridusest laiemalt. Kindlasti on Elamusaasta toeks õpetajatele. Õpetajaid ei ole üksi jäetud“, tõdes Raid. Ta avaldas lootust, et Elamusaasta leiab riigieelarvest toetust ka 2013. aastal.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht