Eestlaste dokumentaal filmifestival Torontos (EstDocs)

Maimu Mölder

Reedel 22. oktoobril lõppenud 2010 Eestlaste dokumentaal filmifestival Torontos (EstDocs) auhinnad määrati järgnevalt: vastavalt žhürii otsusele osutus EstDocs ˆPalusalu", produtsent Priit Vaher, Erik Norkroos / Umberto Productions, režissöör Kristiina Davidjants. Publiku lemmiku auhind jagunes kolmeks võrdväarilistele filmidele: "Palusalu", produtsent Priit Vaher, Erik Norkroos / Umberto Productions, režissöör Kristiina Davidjants, "1939 - Ma elasin Eesti Vabariigis" produtsent Ivo Felt / Allfilm, režissöör Liina Trishkina, ja "Eestlane Jaapanis - Tõlkes kaduma läinud"- produtsent Artur Talvik / Eetriüksus, režissöör Artur Talvik.

EstDocs lühifilmi konkursi auhinna võitjad on järgmised:
Esimene koht: Elujõud, režissöör Jaak Kilmi.
Teine koht:  Kriitika, režissöörid Erik Norkroos ja Jaanis Valk.
Preemia:  Eestlased. Kas nad on kunagi õnnelikud?, režissöör Krista Spence ja tema Toronto Eesti Kooli 4. kümblusklassi õpilased.
Kiitus:  Hommik järvekaldal, režissöör 92-aastane Kalju Varangu.

“EstDocs 2010 oli taas ületas lootuste nii filmide kvaliteedi poolest kui ka publiku huvi suhtes – sel aastal käis festivalil jälle oma 2000 vaatajat kelledest tugevalt veerand olid mitte eestlased.  Suurim tänu kuulub filmitegijatele, sponsoritele, vabatahtlike organiseerijatele, ja selle aasta moderaatoritele Ilmar Raag ja Kristina Davidjantsile.  Erilise punkti andis festivali selle aasta soome-ugri teemale Rahvusvahelise PEN klub presiden John Ralston Saul oma kõnes ohustatud keelte teemal, peale “Linnutee tuuled” linastust” teatas EstDocs juht Ellen Valter.

Umbes 2000 inimest võtsid osa EstDocs 2010 filmifestivalist, kus näidati 16 filmi. Selle aastaga on EstDocsi terves ajaloos näidatud 110 filmi Toronto, Hamiltoni ja Chicago publikule, millel on käinud juba üle 8000 vaataja. Festival kaasas nii kanadalasi kui ka eestlastest publikut.

EstDocs toimub Tartu College’i raames, mille volikiri hõlmab arhiivi ja raamatukogu asutamist, toetamaks oma tegevust, mille alla kuulub Kanada vähemusrahvuste, eriti eestlaste, kultuuri — kirjanduse, muusika ja kunsti, uurimine ja edendamine, ning Kanada eestlaste ja üldiselt Baltimaade poliitilise, kultuuri- ja majandustegevuse analüüsimine ja uurimine.

EstDocs tänab 2010 aasta toetajaid Eesti Sihtkapital Kanadas, Timmas Memorial Fund, Eesti Välisministeerium, Toronto Eesti Ühispank, Eesti Abistamiskomitee Kanadas, ja Eesti Kultuurkapital.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht