Eesti kindad kevadises Budapestis
26. märtsist 30. aprillini on Ungaris Budapestis avatud Eesti Rahva Muuseumi näitus "Kéz-rá-tét" Eesti kinnastest. Näitus tutvustab Eesti kultuuri ja keskkonda läbi kindamustrite ja kinnaste kandjate. Näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ning Eesti Instituudi, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Kultuurkapitali koostöös ning tähistab Eesti Rahva Muuseumi 100. juubeliaastat.
Näituse kontseptsiooni aluseks on soovidepuu kujund, viljadeks kindad. Kindad on põhjamaises kliimas elavatele eestlastele hädavajalikud ja praktilises igapäevases kasutuses oktoobrist kuni aprillini. Lisaks on kinnastel olnud oluline roll rahvakultuuris ja kombestikus, kindakirjades väljendub inimeste ilumeel, siit aimub mõjutusi teistelt rahvastelt ning mõistagi räägivad kindad meile lugusid ammustest aegadest.
Näitusel eksponeeritakse kindaid keskajast kuni kaasajani ning väljapanek tutvustab väikest osa Eesti Rahva Muuseumi kogudes säilitatavast enam kui 5000 kindast. Välja pandud kindad on muuseumiesemete koopiad, mis on kootud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö eriala üliõpilaste ja vilistlaste poolt.
Ungarikeelses pealkirjas „Kéz-Rá-Tét“ sisaldub sõnamäng, mis on sarnane eestikeelsele väljendile „jalavarjud“, nimelt „käevarjud“.
Näituse kuraator on Reet Piiri, kujundaja Merike Tamm.
Näitust saab vaadata Budapesti Tekstiilimuuseumis (Museum of Textile and Clothing Industry) aadressil Lajos u. 136-138.
Pildid näituse ettevalmistamisest ja saatmisest Ungarisse leiate ERMi kodulehelt.