Eesti Energia Kaevanduste kunstigaleriis unikaalne näitus „Põlevkivi kaevandamine läbi kunstnike silmade“

Ainar Varinurm

Täna 7. detsembril avati Eesti Energia Kaevanduste kunstigaleriis unikaalne näitus  „Põlevkivi kaevandamine läbi kunstnike silmade“. Näitus on valminud Kohtla-Järve kunstnike ühenduse ja Eesti Energia Kaevanduste koostöös. Näitusel esindatud mahus pole kaevandamist jäädvustatud ja esitatud ligikaudu 30 aastat. Käesolev näitus täidab selle tühimiku ja näitab põlevkivi kaevandamist uue põlvkonna kunstnike silme läbi. Oluline on ka see, et tööd valmisid just siinsete kunstnike poolt, kes andsid sellega olulise panuse Ida-Virumaa ühe tähtsaima ja pikimate traditsioonidega valdkonna jäädvustamisse Eesti kunstis. Näitusel on esindatud Ida-Virumaa tuntud kunstnikud - Aivar Rihkrand, Aarne Hanni, Juri Horev, Gennadi Jeltsov, Eduard Kont ja Olga Zharkova. Kunstnikud külastasid käesoleva aasta augustis Eesti Energia Kaevandustele kuuluvat Estonia kaevandust, et koguda muljeid ja teha jäädvustusi tööde tarvis.

Eesti Energia Kaevanduste juhatuse esimees Veljo Aleksandrov tänas kunstnike, kes tegid oma panuse kaevandamise kujutamise traditsiooni jätkamisesse. ”Kaevurite töö on oluline ja on ära teeninud suure tähelepanu. Mul on hea meel, et pildisari kaasaegsest kaevandamisest ja sellega seotud tööprotsessidest on esindatud just Eesti Energia Kaevandustes kui suurimas kaevandamisettevõttes pikema traditsiooniga”, ütles Veljo Aleksandrov näituse avamisel.

Kohtla-Järve kunstnike ühenduse liige Aivar Rihkrand, kes on hariduselt mäeinsener, ütles näituse avamisel, et kaevurite töö ei sobi esmapilgul lõuendile jäädvustamiseks, kuid  kaevandamine on huvitav tegevus ja pakub kunstnikule hea võimaluse oma oskuste proovile panemiseks. ”Kaasaegne kaevandamine on muljetavaldav ja ka kunstnikele inspireeriv,” ütles Aivar Rihkrand.

Näitus jääb avatuks Eesti Energia Kaevanduste kunstigaleriis aadressil Jõhvi, Jaama 10 kuni 17. veebruarini 2012. a.

Sissepääs näitusele on kõigile kunstihuvilistele tasuta.

EE Kaevanduste kunstigalerii on avatud 2003. aastast. Esimesena  eksponeeriti rahvusvaheliselt tunnustatud kunstniku Siim-Tanel Annuse töid.  Oma töid on galeriis eksponeerinud Evald Okas, Markus Kasemaa, Uno Roosvelt, Ilmar Kruusamäe, Virge Jõekalda, Irina Baleva, Lembit Michelson, Meelis Adamson, Veera Lantsova, Enn Käiss, Arkadi Jartsev, Aleksander Igonin, Aarne Hanni, Tõnu Noorits jpt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht