Eesti Ajaloomuuseumi hittnäitus VETTPIDAVAD ALLIKAD. KESKAEGNE LEID TALLINNA LAHEST. avatud vaid 3.märtsini 2013

Reti Meema

Veel viimaseid päevi on Suurgildi hoones Tallinnas (Pikk 17) võimalik vaadata Eesti Ajaloomuuseumi ja Muinsuskaitseameti näitust „Vettpidavad allikad. Keskaegne leid Tallinna lahest“.

Näitus kõneleb Tallinna lahe põhjast  2011. aasta augustis leitud salapärasest kastist, mis osutus allveearheoloogilistel uuringutel unikaalseks keskaegseks reisikastiks. 13. sajandi lõpust pärinev kaupmehe reisikast ja selle 273 esemest koosnev leiukogum on esemeliikide mitmekesisuse ning müntide arvukuse poolest suurim ja ainus omalaadne veealune leid Eesti kontekstis. Leitud reisikastist on hästi säilinud hõbe- ja pronksesemed, raudesemetest seevastu on alles vaid nende nahast ja puidust detailid.

Fragmentaarsele materjalile toetuv uurimislugu on tõeline detektiivitöö, kus küsimusi on rohkem kui vastuseid ja vastused võivad anda ootamatuid tulemusi. Algselt üksnes kohaliku tähtsusega leid osutus ajalooallikaks, mis jutustab kaubasidemetest kaugete Põhjamere-äärsete kaubalinnadega.

Näitus „Vettpidavad allikad. Keskaegne leid Tallinna lahest.” toob publiku ette haruldase leiu ning esitab ühe keskaegse kaupmehe loo läbi tänaste uurijate silmade. Olenemata uurijate tõlgendustest jääb endiselt õhku küsimus, mis seal Tallinna lahel ikkagi juhtus?

Eesti Ajaloomuuseumi 2012. aasta hittnäitus „Vettpidavad allikad. Keskaegne leid Tallinna lahest.“ on kõigile külastajatele avatud 3. märtsini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht