EDUARD KUTSAR 110

Kadri Kivari

Elva Muuseumisõprade Klubi kutsub Eduard Kutsari 110 sünniaastapäevale pühendatud näituse avamisele 5. mail 2012 kell 12:00 Elva Linnavalitsuse saalis (Kesk 32, Elva).

Eduard Kutsar on erilise elusaatusega eesti kunstnik, kes õppis Pallase kunstikoolis oma ala parimate käe all. Kuigi ta jääb tuntuse poolest alla oma õpetajatele, Konrad Mäele, Ado Vabbele, Nikolai Triikile ja Anton Starkopfile, on ta olnud mitmekülgselt andekas ja viljakas looja.

Ta õppis kunstikoolis nii maali, graafikat kui skulptuuri. Tema õpingud Pallases kestsid vaheaegadega kokku 18 aastat (1919- 1937). Õpingud venisid pikale majandusliku kitsikuse tõttu, ja nii kustutatigi Eduard Kutsar mitmel korral Pallase õpilaste nimekirjast kooliraha tasumata jätmise pärast.

Kutsar maalis maastikku,merd, tänavavaateid, natüürmorte, portreesid, seal hulgas autoportreesid,ja üsna palju ka Elvat ning selle ümbruskonda.

1944. aastal põles Eduard Kutsari ateljee maha. Palju teoseid hävis selles tulekahjus. Osa Kutsari loomingust oli viidud sõjapakku Vestre tallu Verevi külas, kuid õnnetuseks põles seegi maha. Suur osa Eduard Kutsari loomingust on seetõttu hävinud. Sellest ajast alates elas kunstnik alaliselt Elvas ja osales Tartu ning Tallinna kunstinäitustel.

Loomingu paremiku kaotamine tulekahjudes mõjus hävitavalt Eduard Kutsari vaimsele tervisele. 1956. aastal ta haigestus ja kaotas auto alla jäädes oma parema käe. Edaspidi oli ta sunnitud kasutama ainult vasakut kätt, kuid kunstist ta ei loobunud.

Eduard Kutsari mitmekülgse ja isikupärase loominguga on kõigil võimalus tutvuda tema 110 sünniaastapäevale pühendatud näitusel, mis on avatud 5.-25. maini 2012 Elva Linnavalitsuse saalis (Kesk 32, Elva).

Eduard Kutsari tööd valis Tartumaa Muuseumi kogudest välja kunstnik Margus Rump.

Eduard Kutsari elust ja loomingust saab täpsema ülevaate Tartumaa Muuseumi kodulehel olevat virtuaalnäitust külastades ( http://www.tartumaamuuseum.ee/virtuaalnaitus2/naitus/avaleht.html ).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht