E. Vilde muuseumi kastellaanimaja galeriis avatakse näitus “SISSE”
Neljapäeval, veebruari seitsmendal päeval, avame kastellaanimajas uue näituse “SISSE”
Kunstnikud: Aimar Säärits, Hedi Roots, Helen Tago-Mullaste, Kadri Kangilaski, Kai Padrik, Kaie Kal, Kaija Kesa, Margot Kask, Mari Kadanik, Tea Tammelaan ja Toomas Tõnissoo on mõttekaaslased ja sellise kooslusena välja astumas esimest korda.
Avataval näitusel “Sisse” väljendavad kunstnikud oma suhteid mitmete religioonidega ning esitatavad erinevates pühapaikades ja rituaalides kogetut. Enamik kunstiteoseid kujutab sisemaailmas toimunud nihkeid ja saavutatud meeleseisundeid. Näitus on üles ehitatud nagu reisikiri, kujutades teekonda argisest olekust väärtuslike kogemusteni maailmakõiksusest, oma tõelisest minast ja Loojast.
Esitatavad teosed on jagatud teemade kaupa viie galeriiruumi vahel ja iga kooslus kirjeldab ühte etappi kogemuste teel. Kastellaanimaja trepikoda on teekonna algus ja kirjeldab minekut, teelisi ja nende ootuseid. Esimene galeriiruum on uks, millest sisenedes tervitatakse ees ootavat sündmust ja samas võetakse ümbritsev omaks, et tekiks maksimaalne teadlik märkamine. Teisel ruumil on sissejuhatav tähendus ja seal kõlavad palved, mantrad ning head soovid, mis aitavad viia osalejaid kooskõlla toimivate loodusjõududega. Kolmas tuba sümboliseerib kohale jõudmist ja rituaalist osavõttu. Inimene on seesmiselt pühendunud toimuvale ja liigub sündmuste voolus. Ta saavutab üha püsivama selguse, sulab üheks ümbritsevaga ning kogeb tänu sellele täiuslikkust ja terviklikkust.
Viimane ruum on pühendatud sisemisele vaikusele, seisundile või olukorrale, mil loodus on teinud oma töö, tseremoonia on väliselt läbi, kuid kõik see jätkub inimeses endas. Seal ruumis on ka koht tänu jaoks, mis on ettevõetud teekonna lõpp-punkt.
Näitus sarnaneb ülesehituse poolest mõneti muusikale. Iga osaleja töödest moodustub justkui helirida, millest kokku luuakse meloodiad. Samu katkendeid mängitakse erinevate autorite poolt korduvalt läbi, üha edasi arendades, täpsustades ja mitmekesistades. Samuti võib leida sarnasusi jutuvestmisega, mille puhul lood arenevad jutustaja ja kuulaja (või aluseks oleva materjali ja selle tõlgendaja) koosmõjudel isesugusteks kuni variatsioonideni, millel ei paista enam mingeid sarnasusi.
Füüsilises plaanis koosneb näitus mosaiigisarnaselt paigutatud ruudukujulistest piltidest, mis on teostatud erinevates klassikalistes kujutava kunsti tehnikates nagu joonistus, maal, graafika ja segatehnikad.
Näitus jääb avatuks kuni 7. märtsini 2013.