Dénes Farkase näitus Rovaniemis

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus annab teada, et täna, 9. novembril, avab Dénes Farkas Napa galeriis Rovaniemis oma isiknäituse „Piltidest sõnadeks“, mis üritab ühitada teksti ja mainitud galeriiruumi eksperimentaalseks laboriks keele ja kujutise suhete uurimisel.  Näituse pealkiri on laenatud 1980ndatel ja hiljemgi Soomes ilmunud fototeaduslikult almanahhilt „Kuvista sanoin“, milles ilmunud tekstidest on märkimisväärne osa jõudnud ka täna avatavale näitusele, küll fragmentidena ja Farkasi fotode allkirjadena, aga siiski täiesti avaliku osutusena tekstimaastikule, mis kunagi edukalt kontseptualiseeris ja reflekteeris nii Soome kui ka rahvusvahelise fotograafia arenguid. 

Dénes Farkas tähistab seda tüvitekstina toimivat vaimset ruumi fotokujutistega Napa galeriiruumist endast, mis korduva võttena kunstniku loomingus on võõrandatud pabermaketist koopiaks ja sellest tehtud „interjöörivaadeteks“, milles tegelik ruumimastaap esineb paradoksaalse illusioonina. Kaadrisse on jäänud vaid reproduktsiooni reproduktsioon, koopia koopia, mis lisandub „reaalsuse representatsioonide“ arvutusse hulka, mis ümbritsevad sotsiaalset agenti tänases spektaakliühiskonnas. Sellisena sulandub näitus terviklikult nii galeriiruumi arhitektuuri kui ka Rovaniemi linnapilti, mis Alvar Aalto sõjajärgsel projekteerimisel kujunes „modernismi representatsiooniks“, millekski, mis praegu, 21. sajandil, ajendab vaid nostalgiat ja melanhooliat –  postindustriaalse Euroopa valitsevat meeleolu. 

Dénes Farkas esindab Eestit 2013. aastal 55. Veneetsia kunstibiennaalil projektiga „Evident in Advance“.

Näitus Napa galeriis on avatud 30. novembrini, seda korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ning toetab Eesti Kultuurkapital.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht