Datevik Hovanesian ja Valgre 100

Eestisse saabus võluv jazzilauljatar Datevik New Yorgist. 2.-8. oktoobrini osaleb ta viiel kontserdil Valgrest-Voorandini, lauldes inglise keeles unustamatu Raimond Valgre lugusid. Oma kontserdil Day Dream 6. oktoobril Kumus ja 9. oktoobril Pärimusmuusika Aidas esitab ta jazziklassikat ja Armeenia viise.

Datevik Hovanesiani armastatakse Eestis juba 80ndatest aastatest, mil ta esines koos Tiit Pauluse trioga ning salvestas koos Eesti muusikutega LP „Day Dream“. Eestis sai talle armsaks Raimond Valgre muusika ning tihti esitas ta oma  kontsertidel Raimond Valgre imekaunist ballaadi „Muinaslugu muusikas“, mis kõlab Dateviku laulduna ka filmis „Need vanad armastuskirjad“. Kontserdil Valgrest Voorandini on mitmed Valgre laulud saanud inglisekeelsed sõnad ja Datevik esitab neid koos Estonian Dream Big Bandiga Siim Aimla juhatusel. Valgre Viljandi serenaad kõlab aga koos vokaalansambliga Estonian Voices, kes esitab kontsertidel lisaks Valgrele ka Kadri Voorandi lugusid. 
Dateviku vanemad ja vend on muusikud. Ema, kes elab siiani Yerevanis, on parimaid armeenia rahvalaulikuid, seega pole imestada, et Armeenia rahvaviisid ja Komitasi laulud on lauljataril sügaval südames ja mitugi lauljatari kontserdikava ja heliplaati põhinevad just Armeenia viiside jazzitöötlustel. Suurtel lavadel hakkas Datevik esinema juba 11-aastaselt ja 1979. aastal pälvis ta esmakordselt Nõukogude Liidu parima jazzilauljatari tiitli. Liidripositsiooni hoidis ta kümme aastat esinedes kõigil tähtsamatel Nõukogude Liidu festivalidel ning andes kontserte ka Eestis.
Juba 25 aastat on Dateviku koduks New York. USA-s on lauljatar osalenud paljudel festivalidel, laulnud ka kõige mainekamates saalides, näiteks Lincoln Centeris ja Carnegie Hallis. Publik on tema esinemised tänuga vastu võtnud ka Euroopas. Datevik on kontserte andnud rohkem kui kolmekümnel maal. Lauljatarilt on ilmunud kuus sooloalbumit. Tema esimese USA albumi “Listen to My Heart“ produtsent George Avakian, kes on muideks ka mitmete Miles Davise, Sonny Rollinsi, Dave Brubecki jt. jazzikuulsuste produtsent, nimetas Datevikku siis veerandsajandi parimaks uueks hääleks.
Dateviku lavapartnerite seas on kümneid kuulsusi Joe Williamsist Paquito D’Riverani Seekord esinevad koos Datevikuga noorema generatsiooni eesti jazzmuusikud Holger Marjamaa klaveril, Ara Yaralyan kontrabassil ja Ahto Abner trummidel. Kõik nad on tunnustatud muusikud, kel on koostööpartnereid nii Eestis kui ka mitmetes välisriikides.
www.jazzkaar.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht