Arvo Kolmnurk_ARVO KOLMNURK Y-galeriis

Arvo Kolmnurk_ARVO KOLMNURK (Juka Käärmann, Tauno Kund, Martiini) näitus avatakse Y-galeriis (TÜ kirik, Jakobi 1, Tartu) 17. septembril kell 18.

Arvo Kolmnurk (AK) on kahe/kolme või rohkemaliikmeline ühendus, mille staažikad liikmed on sisustanud Tartu põrandaalust ja veidi ka põrandapealset kultuurielu alates 90-ndate algusest. Näituse teemaks on kommunikatsiooniprobleemid, nii AK sees kui väljaspool. Nagu AK ise ütleb, kirjeldatakse lihtsustatud mudelite abil väljas (väljal) esinevaid häiritusi. Kommunikatiivsusega võib AK-l tõepoolest raske olla. Näiteks on nad käesoleva näituse kontseptsioonina esitanud Y-galeriile muuhulgas ka järgneva tekstilõigu:

“AK praeguse taasilmumise 3. Kund tõstatas kommunikatsiooni probleemi, kui mitte sellise vaid kui kommunikatsiooniprobleemi esinemise nii Kolmnurk sisese kui välise väljal toimuva. 2. Käärmann ja 1. Teekann võtsid sisese ning välise välja häiritused pingsa (pinktša) vaatluse alla. Leiti tõesti kommunikatsiooni häirituse suhteliselt suur esinemissagedus mõlemal väljal toimuva kärtsu ilmnevusel, seda eelkõige seoses liialt kergekäelise autokommunikatsiooni käsitlemisega üldises infoväljas.”

Kommunikatsiooni võib nimetada ka võimu keeleks. Võimust, näiteks loomeprotsessiga seotud institutsionaalsusest, kõnelevad kõik käesoleva näituse tööd, ent see on vaid üks aspekt, mida AK tegevuse puhul tähele panna. AK-d ja sellega seotud inimesi võib iseloomustada pigem lähenemisnurga ja töö meetodi (alustades visuaalkeelest, lõpetades elamise ja olemise viisiga) kaudu. AK meetod kommunikatsioonile kui võimuretoorikale lähenemisel manifesteerib AK olemust, mis ongi ehk käesoleva näituse põhiline sisu. Seetõttu on oluline teada AK tausta.

Nagu ütleb Juka Käärmann, sündis AK tänava peale, kuhugi Ekraani kino lähistele, 2008 algupoole. AK kaks nurka on Juka Käärmann ja Martiini, kolmas nurk jääb alati häguseks, ent konkretiseerub ja isikustub alles mingi idee teostuse käigus, olles seega loomingu eelduseks. AK tegutseb kolmnurga põhimõttel, vältides kolmnurga kujunemist püramiidiks.

Arvo Kolmnurk esitles oma esimest teost (AK 1), milleks oli video “Tüssatud amps”, 2008. aastal MoKSis toimunud näitusel “Pärt sööb ema ja tüssatud amps”, millega olid veel seotud Marko Kompus ja Tõnis Liivamägi. Teine Arvo kolmnurga ülesastumine (AK 2) toimus 2008. aasta lõpus ja see koosnes kolmest erinevast maalinäitusest kolmes Tartu restoranis – Marko Kompus Tsink Plekk Panges, Juka Käärmann Gruusia Saatkonnas, Martiini Maailmas. Avamistel astusid asja mittepuutuvate ja väga tõhusate ettekannetega üles E. Luuk, A. (Psaiko) Talviste, M. Kompus & ans. Eestlased (M.Kütt, Martiini). See viimane ei hakanud lati poole suundumagi, sest eelnevad ettekanded olid lati nõnda kõrgele tõstnud, et viimased seda pilveudust enam ei seletanud. Need kolm näitust lähtusid pigem välistest ja füüsilistest kui sisemistest ja ideelistest seostest – nimelt olid Arvo Komnurgaga seotud kunstnikud pärit enamvähem kolmnurgas asetsevate restoranide tagaküljelt – Juka Käärmann elas ja töötas tol ajal Gruusia Saatkonna taga, Martiini ja M.Kompus jagasid ateljeed Maailma külje all, seega imbusid nad restoranidesse sõna otseses mõttes põranda alt, nagu kohalikud rotid, Tsink Plekk Pange sisehoovist.

Veel AK-ga seotud nähtusi Tartu kultuurielust:

1) Mugiva (vk. Mugiv-Tudiv) – hägune vaimne/ideeline praktika, (Emajõe 6-4 teelaudkonna ajast), mis otsis, mõnes aspektis ka leidis loomingulisi väljendusi erinevate inimeste, lisaks siin nimetatutele veel: Margus Liivak, Mehis Heinsaar, Meelis Kirsimets, Kaspar Jassa, (vo. keegi veel kes ei meenu), läbi.
2) Budapest – dadalik impro orkester, kasutas lisaks tavalistele muusikariistadele nii isevalmistatud kui ka kohapeal leitud esematest improviseeritud instrumente. Orkester ühendas endas lisaks kõigile eelpoolmainituile veel: Ako Laugamets, Jakob Kanter, ans. Trikotaaž, Hando Tamm, Marleen Hage, Madis Ligema, Kaarel Valter, Marten Kuningas, Tauno Kund, Lembit Kurvits, (vo. veel keegi, kes ei meenu, millest oleks muidugi kahju, kui see nõnda peaks olema).
3) Parmupilliorkester (see õige, mitte aastaid hiljem mõne Tartu Postimehe ajakirjaniku poolt toimetuses tehtud võlts üritus, mis mälu puudulikuse all kannatades pretendeeris maailma esimesele parmupilliorkestri tiitlile -lasteaed ma´tlen – lollus). Parmupilliorkester ühendas endas lisaks kõigile eelnimetatutele veel: Tõnu ja Maalika Sampu, Peep Harju, Tõnu Vorms, Willy Meema, i Orenti, Timoteus (Tanel Vassel), Margus Kiis, i Afrat, Rafael, Marek Kütt.

AK 3 oli fotonäitus “LIMA” (koostöös Uus Noorusega) Y-galeriis (kevad 2009); AK 4 fotoraamat/pöidlafilm “Sinu Heinsaar” (ning raamatu reklaamvideo); AK 5 fotonäitus “Faktifoto. Kaameraga rünnatud Einstein” Y-galeriis (kevad 2012, osal: Liis Keerberg, Margus Kiis, Tauno Kund, Juka Käärmann, Martiini); AK 6 dok/videokunstiteos “Kukunuut” (2012); AK 7 reklaamklipp kirjastusele “;paranoia” (2014); AK 8 on praegune näitus Y-galeriis, TÜ kiriku pinnal, mille pealkirjaks on Arvo Kolmnurk_ARVO KOLMNURK.

Lisaks praegusele põhikolmikule teevad kaasa veel: Marko Kompus, Tanel Rander, Kaspar Jassa, Kaisa Eiche, Aldar Psaiko Talviste, Janari Lage,

Näituse lisaprogrammi üritused kuulutatakse välja Facebookis.

Näitus on avatud alates 17. septembrist kuni 8. oktoobrini
K-R 12-19 ja L-P 12-17 aadressil Jakobi 1, Tartu.

Näitus on tasuta.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht