Anu Kalm Hobusepea galeriis

Elin Kard

Kolmapäeval, 13.01.2010 kell 17.00 avatakse Hobusepea galeriis Anu Kalmu (1960) isikunäitus „Kirjad noorele poeedile“.

Möödunud aastal sain sünnipäevakingituseks plaadi Rainer Maria Rilke kirjadega noorele poeedile. Plaat oli prantsuskeelne ja kõigest aru ei saanud. Võtsin raamatukogust raamatu, Rilke seletab seal  noorele kolleegile, kes temalt loomingu asjus nõu ja abi ootab, et kunsti tuleb teha ainult siis, kui tunned, et kuidagi teisiti ei saa.

Hiljuti lavakunstikooli dramaturgiatudengiga vesteldes (olgu see fooniks Rilke loole) kurtis ta, kuidas kõik ootavad, et peab olema kriitiline ja kuri. Tema soovib teha teisiti. Olgu käesolev näitus siis minupoolne kinnitus, et on teisigi, kelle sund luua on leebehäälsem.

Novembris 2007, kui Anu Kalm avas Draakoni galeriis isikunäituse „Itinerarium“, märkisin näituse saatetekstis, et Anu Kalmu näituseid tuleb kannatlikult oodata ja ootamise aeg on pahatihti mõõdetav aastates. Ilmselt peitub vastus võimalikule küsimusele, miks see jätkuvalt nii on, Anu Kalmu eelnevalt toodud saatetekstis. Kunsti tuleb teha vaid siis kui teisiti ei saa. Lähtekohtade sarnasusi Anu Kalmu ja Rainer Maria Rilke loomingus on tegelikult enam kui selles ühes lauses mis raamatus. Nii nagu Rilke romantismi ja sümbolismi äärealadel kulgev looming, liigub ka Anu Kalmu joonistus läbi romantistliku enesekaemuse äärmuseni minimeeritud väljundini. Koreograafiatundi jälgides loodud joonistustelt on kõik liigne eemaldatud, Anu Kalmu joonistused ei ole visandid koreograafiast vaid aimdused millestki, mis kusagil ja kunagi on olnud.

Näitus jääb avatuks 25. jaanuarini 2010.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht