Andrei Tarkovski: Tardunud aeg

Andres Ingerman

See väljapanek on katse kirjeldada fotode kaudu väljapaistva vene filmirežissööri elu ja loomingut, kellest sai juba elu ajal maailmakino legend.

Näituse pealkirja saime raamatupealkirjast „Tardunud aeg“, mis oli Andrei Tarkovski peamine filmiteoreetiline teos. Formuleerides oma mõtteid kinost, elukutsest, elust, seda nii päevikuvormis kui ka artiklites ja intervjuudes, loengutel ja loomingulistel kohtumistel, töötas Tarkovski raamatu kallal 1960.ndate keskpaigast kuni oma surmani 1986. aastal. Me ei tea, kui palju filme oleks Tarkovski veel teha jõudnud, kui tal oleks lastud töötada täisvõimsusel. Kuid ajaperiood langeb kokku tema loominguga, kus peegeldub kogu maailm – Tarkovski maailm. 

Näituse autorid jälgivad Andrei Tarkovski loometeed alates esimestest tudengina tehtud töödest kuni kõige viimase filmini, „Ohverdus“, läbi tardunud fotode, mis on tehtud võtteplatsidel, kaadritena tema filmidest. Ennetades küsimust, miks on kahest filmist – „Ivani lapsepõlv“ ja „Stalker“ juttu põhjalikumalt kui teistest filmidest, vastame: esimene nimetatutest tõi täispika filmiga debüteerinud Andrei Tarkovskile peaauhinna Veneetsia rahvusvahelisel filmifestivalil, teine aga on eriti oluline kohalikele filmisõpradele, kuna seda filmiti Tallinnas ja selle ümbruses.

Eraldi on ekspositsioonis välja toodud perekond, mis oli Tarkovskile lõputult oluline. „Lapsepõlv toidab kunstnikku kogu tema elu jooksul. Sellest, milline oli tema lapsepõlv, sõltub tema looming,“ kinnitust nendele sõnadele leiame me Tarkovski filmidest.

Ja kahtlemata – fotojutustus (kahjuks pisut põgus) inimestest, kellega Andrei Tarkovski töötas.

Näituse lõpetab fotoreportaaž esimestest „Kohtumistest Tarkovskiga“ Tallinnas, mis olid pühendatud silmapaistva filmirežissööri 80. sünniaastapäevale.

Ekspositsiooni lahutamatuks osaks on audivisuaalne programm „Andrei Tarkovski“, mida näidatakse nonstop režiimis 25., 26. ja 27. aprillil.

Ella Agranovskaja,

projekti „Kohtumised Tarkovskiga“ juhataja

Loomeühendus N-Videopress väljendab erilist tänu ekspositsiooni ettevalmistamises osalenud kolleegidele Iisraelist: programmi „Kinotunnid“ Tallinna koolides (1980.ndad) initsiaatorile ja autorile, filmiloolasele Inessa Agranovskajale ja disainer Jelena Fradkinile.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht