Aapo Pukk Vabaduse galeriis

Aapo Pukk

Neljapäeval 31. mail kell 17.00
avatakse Eesti Kunstnike Liidule kuuluvas Vabaduse galeriis (Vabaduse väljak 6) näitus: Aapo Pukk “Portreed vabaduses”.
 
7. juunil kell 16.00 portreteerib Aapo Pukk
galeriis väärikat kolleegi Valli Lember Bogatkinat.
Portreeseanss on pubikule avatud.
 
Näitus kestab 19. juunini.
 
“Portreed vabaduses” on üks kunstniku juubeliaasta näitustest. Portreevalik hõlmab sel näitusel inimesi vaimu- ja võimu eliidist, meie kaasaegseid, kes jäävad eesti kultuuriloos püsima mitte ainult õnnestunud kunstiteoste modellidena vaid enamasti ka ajalooliste isiksustena.
 
Eestil puudub vanade kultuuririikide sarnane rahvuslik portreedegalerii ent ka meil on institutsioone, kes on asunud oma väljapaistvate esindajate portreid koondama. Portreegalerii on mitmel Eesti kõrgkoolil, rahvaesinduses Toompeal, Eesti Evangeelse Luteri Kiriku Konsistooriumil, linnavalitsustel ja teatritel. Aapo Pukk on maalinud asjaomaste institutsioonide tellimusel ent täitnud ka eratellimusi isiklikesse kunstikogudesse ja maalinud portreid lihtsalt huvist kohatud modelli vastu. Lapsepõlvest alguse saanud süstemaatiline kunstikoolitus, mis päädis Kunstiakadeemia (siis ERKI) graafikaosakonna lõpetamisega 1986 on loonud eeldused pühendunud ja arengulise portreekunstniku kujunemiseks. Traditsioonilisest modernismist lähtuvad psühholoogilised õlimaal-portreed vahelduvad tema loomingus meisterlike ühe seansiga valminud pastellportreedega. Aapo Puki praktika on juba ammu ületanud Eesti piirid. Ta on maalinud nii vene kiriklikke prelaate kui Soome akadeemilisi- ja kunstiinimesi.
 
Aapo Pukk on taas kodumaal alles vaevalt aastajagu. Viieaastane viibimine ja maalija praksis Californias tõi eelmisel aastal kaasa peaauhinna 21 riigis leviva ja üheks maailma mainekamaks kunstiväljaandeks peetava International Artist Magazine’i korraldatud võistlusel “Inimesed ja figuurid”.
 
Aapo Pukk on viimase 20 aasta jooksul maalinud arvukalt erinevas formaadis portreid, mis on leidnud koha praktiliselt kõigis maailmajagudes. Ta kuulub alates 1999. aastast maailma suurimasse portreekunstnike organisatsiooni, üle 3000 liikme koondavasse Portrait Society of America (PSOA), on California Kunstiühingu, Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja Eesti Kunstnike Liidu liige. 2011 tõi ka eriauhinna Firenze kaasaegse kunsti biennaalil. 2012 aastal hinnati tema teost “Kooritüdruk” (tütarlaps Tallinna Jaani kiriku koorist) 2-koha vääriliseks ning maal “Scum ja Star” sai Honorable Mention auhinna 760 portree hulgast Ameerika Portreekunsti Ühingu iga-aastasel ainult ühingu liikmetele korraldatud võistlusel.
 
Aapo Pukk on maalinud tuntud eestlasi, kelle hulgas on teadurid Rein Taagepera ja Heiki Pisuke, poliitikud Mart Laar, Arnold Rüütel, Siiri Oviir, Vilja Savisaar, Tõnis Lukas, Edgar Savisaar; kultuuritegelased Tiia-Ester Loitme, Leelo Tungal, Margarita Voites, Elle Kull, Kaie Kõrb, Lembit Saarsalu ja paljud teised. Ent ta on maalinud ka inimesi nö teisest Eestist, kelle nägudes peegelduv läbielatu on puudutanud kunstniku hinge.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht