6 ateljeeloeng – sotsiaalne Toomik ja nn põlluvideo

Kaire Nurk

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

ART IST KUKU NU UT haridusprogramm. 

Esmaspäeval, 12. novembril algusega 18.00 toimub Tartu Kunstimajas (Vanemuise 26) maalikunstniku ja Tartu Kõrgema Kunstikooli õppejõu Kaire Nurga ateljee-loengute raames „Toomiku-loeng 6 (nn põlluvideo)“.

Toomiku-loeng 6 keskendub sotsiaalkriitilisele hoovusele kunstniku universaalse põhikoega loomingus. Kahtlemata esindab Jaan Toomiku ääretult inimkeskne looming (üksik)indiviidi positsiooni. Samas, intervjuudes mõtiskleb autor üpris sageli riigi fenomeni üle.

Küsime, milles / kuidas avaldub sotsiaalne tasand ja seotus oma aja ühiskondlike protsessidega kunstniku varastes, metafüüsilistes töödes ja kas hilisemas loomingus on selles muutusi? Kas / kuidas ühiskonna muutumine on muutnud kunstniku loomingut? Kas inimese eksistentsi mõtestava kunstniku looming on liikunud isikliku väljendamisest aina suurema sootsiumiga resonantsipõhisuse suunas, kas inspiratsiooniallikana on sotsiaalne ajend isikliku arvelt suurenenud? Kuidas töötab kunstnik dokumentaalse materjaliga: kujund või/ja seos konkreetse elu(-olu)ga? 

Nn põlluvideo („Nimeta (Mees)“, 2001) inspireerib kõrvutuse Francisco Goya „Kapriiside“ sarja eeslikandamistseeniga, 42. lehega „Sina, kes sa koormat ei jõua kanda“: mõned kõrvutavad jooned. Kunstiajaloost on Goya kahtlemata see autor, kes teravaimalt puudutanud üksikisik contra riik dilemmat.

Loeme uuesti omal ajal ajakirjanduses ilmunud vanu artikleid ja intervjuusid.  Kõik huvilised on oodatud.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht