Tartu Ülikooli muuseumis avatakse kaks uut näitust

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

26. augustil avatakse Tartu Ülikooli muuseumis näitused  Looduse mõistmise kunst  ning  Valmistatud Tartus. Kell 12 algav näitusi avav üritus  Mõõtmise kunst  on osa Tartu Ülikooli uue füüsikahoone avamisprogrammist  Õhus on füüsikat.

Muuseumi Morgensterni saalis avatav näitus  Looduse mõistmise kunst tutvustab laiemale avalikkusele Tartut kui järjepidevalt tegutsenud teaduskeskust ja siinset teadusajaloo pärandit, tõstes esile Tartu Ülikooli muuseumi ühe väärtuslikuma kollektsiooni, Parroti füüsikariistade
kogu.

Näitus  Valmistatud Tartus  keskendub Tartu meistrite toodangule ja sellele, kuidas instrumentides peegelduvad kohaliku kogukonna huvid ja
väärtushinnangud, ühiskonnas aktuaalsed teemad ja inimsaatused. Näitus tutvustab erinevaid leiutisi, õppevahendeid ja aparaate, mis olid olulised, kuid mille autorid alati kuulsaks ei saanud.

Näituste avamisüritus  Mõõtmise kunst  toimub 26. augustil Tartu Ülikooli muuseumis Toomemäel. Üritus algab kell 12 muuseumi fuajees, kus avatakse Foucalt  pendel.

Prantsuse füüsiku Leon Foucault  järgi nime saanud pendel teeb nähtavaks maakera pöörlemise. Pendli aluseks oleval kujutisel on 1849. aastast pärit maakaart. Piirkond on valitud nii, et vaatajal oleks selge pendli ligikaudne asukoht ning liikumise suund üle oma asukohapunkti põhjapooluse sihis.

Tegemist on sama  pendliga, mis avati Tartu Ülikooli füüsikahoones Tähe tänaval  1999. aastal.  Pendli ümberpaigutamine Tartu Ülikooli muuseumisse sai teoks füüsika instituudi ja muuseumi koostöös.

Foucault  pendeli kujundaja on Imbi Kruuv ja teostaja Hando Kruuv.

Kella 14ni kestval avaüritusel tutvustab G. F. Parrot oma taasavatud kabinetti, Hullu Teadlase ja tema assistentide juhendamisel on avatud töötoad, kus meisterdatakse galvaanielemente ja tuukrikelli ning katsetatakse kui palju elektrit on peidus erinevates köögiviljades. Näituse pimekambris uuritakse, mida kujutas endast Camera Obscura ning palju muud põnevat.

Näituse  Looduse mõistmise kunst  projektijuht on Mairo Rääsk, kuraator Lea Leppik ja kujundaja  Margot Sakson, meistrid Harry Rull ja Arvi  Kuld. Näituse  Valmistatud Tartus  kuraatorid on Leili Kriis, Janet Laidla, Lea Leppik ja Toomas Pung, kujundaja Anne Arus.

Näituste valmimist toetasid Tartu linnavalitsus, Tartu Ülikool, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Teadusagentuur.

Näitus  Looduse mõistmise kunst  jääb avatuks 2015. aasta septembri lõpuni ning näitus  Valmistatud Tartus  on kõigile huvilistele avatud 2014. aasta
lõpuni.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht