Leedu Kunstnikeühenduse “Tiltas” XX juubeliaastale pühendatud näitus

12. augustil kell 17 avatakse Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja Galeriis Nida Plenairi kogukonna ülevaatlik maalinäitus, mis on pühendatud Leedu Kunstnikeühenduse “Tiltas” (“Sild”) XX juubeliaastale. Esitlusele tuleb üle 30 Leedu maalikunstniku ekspressiivses looduskeskses maalistiilis töö, seatuna kergesse visuaalsesse dialoogi kolme Eesti maalija loominguga.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

„Tänaseks päevaks on loodusmaali tähendusareaal laienenud puhtast tundeväljendusest ja värviküsimusest kontseptuaalse žestini, poliitilise statemendini,“ tõdeb näituse üks kuraator ning korraldaja Tiiu Rebane. Kultuuri jaoks jääb loodus nii jõu kui küsimuste ja vastuolude allikaks, loodus on lõpmatu, temas on kõike ja seda “kõike” jääb inimene vallutama, nimetama, kaardistama, kujutama, kujundama. Püsivaks jääb looduse juures ainult kardinaalne seis kultuuriga ning autori täielik vabadus.

Eesti loodusmaal, mille juured ulatuvad Pallasesse ning tipud hargnevad kaasaegse mõttega kooskõlas või vaidluses, rikastaksid kahtlemata plenaaride kultuurivahetuse kogemust. Eesti loodusmaali maagiline pragmatism või ehk intellektuaalsus või siis poeetiline eksistentsialism on esindatud antud Balti infoväljas veel tühikuna.

Leedu kunstiühenduse näitus Tallinnas on maaliline tervitus kunstnikest kolleegidele ja kõigile kunstisõpradele, kes oleksid huvitatud Nida praktika kogemustest ning plenaartraditsiooni arendamisest Eestis.

Kunstnikeühendus “Tiltas” taasalgatas 1995 aastal, karismaatilise maalikunstniku Saulius Kruopise juhtimisel, Leedu Kura poolsaarel toiminud kunstnike residentuuri traditsiooni ning on tänaseks päevaks käivitanud jõulise rahvusvahelise kunstnikekeskse liikumise, mis ühendab maalijaid üle Euroopa. Plenaaride süda ja toimimiskeskus on küll Nida- Kura poolsaare lõunapoolseim asum, kuid neid viiakse nüüdseks läbi Venemaalt Saksamaani, Leedust Gruusiani. Samuti toimub aktiivne rahvusvaheline näitusetegevus.

Näituse avavad Kastelaanimajas kolm Nida tegevfiguuri – organisaator ja maalikunstnik Saulius Kruopis, kunstnik Skaidre Butnoriute ning ürituse metseen – kunstnikust ettevõtja – Juozas Pranckievicius. (Kunstnikud viibivad Eestis 11.08- 13.08 2014)

Näitus jääb avatuks 31. augustini.

Kuraatorid: Saulius Kruopis (Leedu),Tiiu Rebane (Eesti)
Koduleht: http://baltiekspressionism.blogspot.com

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht