Tartu ülikoolis toimub kohtumine üleloomulike nähtustega

Lähenemas on 13 ja reede, taevas täiskuu. Mida see tähendab? Ebausk ja üleloomulikud olendid on läbi aegade olnud inimeste igapäeva osa. Tartu ülikooli skandinavistika osakonnas (Ülikooli 16) algab neljapäeval, 12. juunil kolmepäevane rahvusvaheline konverents, kus käsitletakse üleloomulikke olendeid vanapõhja saagatekstides ja rahvaluules.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Varauusaegsete inimeste jaoks oli teispoolne maailm samuti oluline ja tõeline. Kohtuti trollide ja salapäraste võrgutajatega kodu kõrval metsas, näkiga lähedalasuvas ojas ja päkapikuga laudas. Selline oli rahvauskumus kogu Põhja-Euroopas sh Eestis, Venemaal ja Skandinaavias. Selle teemaga on tegelenud folkloristid, kes on uurinud 19. ja 20. sajandil tehtud ülestähendusi, teadmata, et sarnased lood on üles tähendatud juba kesk- ja viikingiaegsetes Põhjamaade muinasjuttudes, eelkõige Islandi saagades. Keskaegsed põhjamaade saagad on täis jutustusi kohtumistest näiteks trollide, hiiglaste, kodukäijate ja muude müütiliste olenditega.

Varem on folkloristika ja Põhjamaade keskaja filoloogia olnud teineteisest väga selgelt eraldiseisvad ning Skandinaavia ja Eesti teadlased ei ole selles interdistsiplinaarses valdkonnas tihedamat koostööd teinud. Juba neli aastat on skandinavistika professor Daniel Sävborg püüdnud ühitada neid kahte distsipliini, kogudes TÜ skandinavistika ümber võrgustiku nn. „Vana-Põhja Folkloristidest“. See peaks üksteisele lähendama folkloristika ja islandi saagadega seotud teadustöö ning võimaldama skandinaavia teadlastel osa saada Eestis olemasolevatest mahukatest materjalidest ja teadmistest.

12.-14. juunil korraldab Tartu ülikooli skandinavistika osakond teaduskonverentsi ”Sagas, Legends and Trolls – The Supernatural from Early Modern back to Old Norse Tradition”, kus oma uurimistööd antud valdkonnas tutvustavad 13 riigi 41 teadlast, teiste seas rootsi teadlased Bengt af Klintberg ja Mikael Häll. Ettevõtmist finantseerivad Rootsi Riksbankens jubileumsfond ja Põhjamaade ministrite nõukogu esindus Eestis.

Lähem teave konverentsi kohta leia filosoofiateaduskonna kodulehelt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht