Kaks uut näitust Pärnu Uue Kunsti Muuseumis

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis avatakse 6. märtsil kell 16 II taaskasutusteemaline kunstinäitus ANNA UUS ELU ja Eesti Maalikunstnike Liidu ülevaatenäitus MAALI FOOKUS / Eesti kaasaegne maalikunst.

Eesti Maalikunstnike Liidu ülevaatenäitus MAALI FOOKUS

Maalikunst on intuitiivselt mõistetav ja arenev suhtlusvahend, nö tõlkeaparatuur või tarkvara mille läbi kunstnik maailma visuaalseks ja tasapinnaliseks „tõlgib“, ehk siis omaette keel – maalikunst on jäänud viimaseks saarekeseks nüüdiskunsti kontekstis kus (inimeseks olemise) põhiväärtustega side säilinud.

„Maali fookus“  pakub vaatajale versiooni Eesti maalikunstist, kus ühevõrra aktsepteeritud on pilditegemise ja kujutise konstrueerimise kõik teed ja meetoded, korraldajad komplekteerivad mõtestatud komplekti hetke- situatsioonist Eesti maalis. Näitusele kaasatakse maalikunstiga tegelejad vanameistritest kuni üliõpilasteni. Vaatajale võiks selline seinast seina (NB! kuid mitte ilma valikuteta!) näitus pakkuda platvormi muuhulgas ka kriitiliseks suhtlemiseks pakutuga, näituse stilistiline liigendus ei oleks siiski ülemäära jäik,  plaanime lähtuda pigem visuaalse huvitavuse printsiibist kui jäigast, ettekirjutatud teemade illustreerimisest.  “Eel-kureeritud”(pre-curated) maalinäitus kui mõiste on saanud kunstimaailma professionaalide kriitilise hinnangu osaliseks rahvusvaheliselt, mis viitab tõsiasjale et maalikunsti ei saa ilma talutavate kahjudeta nö kureerida, konsensusliku tõena on see eksperthinnang rahvusvahelises kunstimaailmas käibel. Millest johtub ka teatud tõrksus “kaasaegset” maalikunsti inkorporeerida “kaasaegse” kunsti umber toimuvatesse kuraatorimängudesse.

Näituse korraldus: Mari Roosvalt (mari.roosvalt@artun.ee)

MAALI FOOKUS / Eesti kaasaegne maalikunst
Eesti Maalikunstnike Liidu ülevaatenäitus
Pärnu Uue Kunsti Muuseumis 
6. märts – 13. aprill 2014

ANNA UUS ELU

Esimene taaskasutusteemaline kunstinäitus toimus Uue Kunsti Muuseumis 2013. aasta kevadel. Ellukutsutud projektist sai väga suuremahuline ning populaarne ettevõtmine. Samuti selgus, et väga palju kunstnikke nii Eestis kui mujalgi kasutavad oma loomingus taaskasutusmaterjale, andes sellega uue elu äraviskamisele kuuluvatele või leitud esemetele.

Taaskasutusteemaline kunstinäitus toob vaatajateni loodussõbraliku maailmavaate ning üllatab ka ootamatustega, et kus ja kuidas on võimalik erinevaid materjale ja esemeid taaskasutada. Vahel võib saada just vanast või ära visatud asjast endale sobiliku ning vajamineva eseme. Tänapäeval on raske mitte puutuda igapäevaselt kokku prügiga. Igasugune tarbimine eeldab ka rohkemal või vähemal määral prügi teket. Selleks, et hoida meie elukeskkonda inimväärsena ja säästa loodusressursse, tuleb jäätmete tekkimist nii palju kui võimalik vältida ning tekkinud jäätmed keskkonnasõbralikult koguma ja käitlema.

Kunstnikud, kes kasutavad oma loomingus igapäevaselt teise ringi tooteid, oskavad edasi anda teadmisi, mis väärtustavad oma panuse andmist keskkonnasäästlikku eluviisi. Kunstinäituse raames toimuvad ka töötoad, milles osalejatel on võimalus näha, kuidas teha keskkonnasõbralikumaid otsuseid igapäevaelus. Kui meie näitusekülastajal või töötoas osalejal tekib lisaks loomingulisusele ka huvi keskkonnahoiu või nn jäätmete taaskasutuse vastu, oleme oma näitusega eesmärgi täitnud.

Seekordsel näitusel osalevad kunstnikud Soomest Susanna Autio, Sami Leutola , Anu Miettinen , Anne Marjut Pehkonen, Riitta Oittinen, Minna Soraluoma , Eliisa Sorvali, Venla Takkinen , Tiina Valkeapää ja Vinha-Jonna.
Eestit esindavad: Maris Aare, Veiko Aedma, Peep Gorinov, Evelyn Hints, Eldar Jakubov, Ivar Kaasik, Kadri Kangilaski,  Erki Kasemets, Virve Kiil, Tiiu Kirsipuu, Liisa Kruusmägi, Tanya Kuusik , Mari Kõrgesaar, Urmas Lüüs, Merlin Lõiv, Marta Moorats, Anne Metsis, Piret Mägi, Kaire Nurk, Marju Nurk,  Karin Ojaste, Erika Pedak, Per William Petersen, Aili Raudsepp, Margus Rebane, Margus Tiitsmaa, Ain Toim,  Eve Vetemaa, Vuhti maja galerii, Kristiine Špongolts.

Näituse koostajad: Marie Soosaar-Virta, Vaiko Edur.

6. märts – 13. aprill 2014

www.mona.ee 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht