Jarõna Ilo joonistused Draamateatri jalutussaalides

Eesti Draamateatri jalutussaalides on üleval kunstnik Jarõna Ilo joonistuste näitus.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Ukraina juurtega Eesti kunstniku Jarõna Ilo tööde väljapanek Draamateatris ulatub läbi kolme korruse, seetõttu on ekspositsioon eklektilisem varasematest galeriinäitusest, kus kõrvuti seatud joonistusega on kunstnik tihti lahti rääkinud pikemaid lugusid või teemasid. Samas on teatri jalutussaalidesse üles seatud näitus küllalt ülevaatlik.
Draamateatris on väljas valik Jarõna Ilo viimase kolme aasta söejoonistustest, mille juures on värvi lisamiseks kasutatud akrüüli, värvilisi pliiatseid, tušši. Kui muudel korrustel välja pandud tööd on varem näitustel väljas olnud Pärnus, Jõhvis või Tallinnas, siis Maalisaali ees eksponeeritud tsükli “Hetked” (2013) joonistused on publiku ees esmakordselt.
Kogu näitust hõlmavat leitmotiivi kunstnik välja ei too, ta ütleb, et on üles joonistanud nähtut ja kogetut. “Oma elus pendeldan ma pidevalt 3–4 verbaalse keele vahel ning joonistamist pean visuaalseks keeleks, milles end väljendan.”

Kunstiportaali www.kunstikeskus.ee toimetaja Vano Allsalu on tema kohta kirjutanud: “Jarõna Ilo on kunstnik, kes võtab joonistamist tõsiselt. Läheb üdini selle sisse, laseb ennast kaasa haarata joone liikumisest nagu keerlev ja tiirutav dervish oma tantsust. Vallates ühtviisi hästi nii lilleõie või kapsapea ehitust kui inimese anatoomiat, liigub ta vabalt üldistuse radadel. See on mitmeski mõttes seda sorti üldistus, mis kujundiks vormituna tundub nõnda lihtne ja loogiline – ent milleni jõudmine eeldab nii kogemust kui just seda erilist “päris” joonistusoskust, mis end silma ja käe vahelises salapärases ühenduses ilmutada võib.”
Kiievis sündinud Jarõna Ilo (1955) omandas kunstihariduse sealses Tööstusgraafika Tehnikumis, Praha Filmiakadeemias ning Eesti Kunstiakadeemias (lõpetas 1981). Eesti Kunstnike Liidu liige aastast 1988. Õpetanud joonistamist EKAs, Vanalinna Hariduskolleegiumis, Euroülikoolis ja Austraalia Rahvuslikus Ülikoolis Canberras. Illustreerinud mitmeid raamatuid. Aastail 1991–1997 tegutses ETVs lastesaadete autori ja läbiviijana. Praegu vabakutseline kunstnik ja haljastaja.

Kogusid, kus on tema teoseid: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Mänguasjamuuseum, Sirdali Kommuun, Sinnessi kool, Oksendalli kool, Tonstandi kool (Norra), erakogud Eestis, Soomes, Norras, Prantsusmaal, Venemaal, Tšehhis, Austraalias, USA-s.
Jarõna Ilo joonistuste näitus Eesti Draamateatris jääb üles kuni 2. veebruarini 2014.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht