Pärnu Eliisabeti kirikus kõlab Rahmaninov

Laupäeval, 2. novembril kell 16 esitavad viiuldaja Sigrid Kuulmann, tšellist Aare Tammesalu ja pianist Marko Martin Pärnu Ooperi kontserdisarjas Musica Sacra Pärnu Eliisabeti kirikus Sergei Rahmaninovi monumentaalse Teise klaveritrio, alapealkirjaga Eleegiline.

Teos on loodud 1893. aastal ja pühendatud Pjotr Tšaikovski mälestusele. Kuigi eleegiat (itk, nutulaul) on 19. sajandi muusikas sageli kasutatud, tuleb harva ette niivõrd ulatuslikult arendatud kompositsiooni ühele hingeseisundile. Võib-olla järgis Rahmaninov alateadlikult Pjotr Tšaikovski eeskuju, kes lõi peale Nikolai Rubinsteini surma klaveritrio alapealkirjaga Suure kunstniku mälestuseks?

Rahmaninovi Eleegilise trio vorm ja muusikaline väljendus on äärmiselt omanäoline ja fantaasiarikas. Tegemist on romantismiajastu ühe mõjuvama kammermuusikateosega, mis haarab esimesest akordist ja suudab muuta 45 minutit üheks pikaks lummavaks ohkeks. Euroopa muusikakultuuri parimad tradistioonid segunevad siin mõistega vene hing sedavõrd sugestiivsel moel, et triot võib liialdamata nimetada unustamatuks.

Viiuldaja Sigrid Kuulmanni on professor Yfrah Neaman kirjeldatud kui erakordselt andekat, ainulaadse temperamendi ja köitva musikaalsusega interpreeti. Ta on võitnud mitmeid rahvusvahelisi konkursse ning saanud auhindu eesti muusika interpreteerimise eest.

Tšellist Aare Tammesalu tegutseb nii solisti kui ka kammermuusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks arvukatele esinemistele Eestis on ta mänginud paljudes Euroopa maades, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Venemaal ja Iraanis.

Pianist Marko Martini mängu iseloomustab energia ja lüürilisuse köitev harmoonia, mis avaldub eriti Liszti, Brahmsi ja Schuberti loomingu interpreteerimisel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht