20. aprillil avatakse ETDM-is kaks uut näitust

ETDM

Reedel, 20. aprillil avatakse ETDM-is kaks uut näitust:

Kärt Ojavee
UUO. UndefinedUsefulObjects / Määratlemata kasulikud objektid

Indrek Sirkli kureeritud
SISU JA VORM I. Kaasaegne Eesti graafiline disain 2001–2011
 
UUO. UndefinedUsefulObjects / Määratlemata kasulikud objektid
 
UUO on Kärt Ojavee isiknäitus, kus autor jätkab oma uurimustööd, esitledes esemeid ja ideid objektidest, mis elavad ja funktsioneerivad harjumuspärasest aktiivsemalt, toimides pigem protsessina.
Määratlemata kasulikud objektid on esemed, millel puudub veel selge piiritlus. Näituse objektid juhinduvad elusorganismide mustritest, protsessidest, struktuuridest või liikumisest. Taolist uute esemete loomise mudelit teatakse ka biomimetismina, mille abil leitakse lahendusi disaini probleemidele, püüdes ühendada puuduvad lülid inimese poolt loodud elukeskkonnas.
Antud määratlemata objektid on staadiumis, kus läbitakse katseid ja eksimusi, nagu looduses evolutsiooniprotsessiski. Nende puhul on tegemist hübriidsete ideedega, mis põimuvad materjaliks – uurides tekstiili kasutamise võimalusi baasina meid mõne aasta pärast ümbritsevatele laiemalt levinud elektroonikale (ubicomp) ja varjatud süsteemidele aeglase tehnoloogia võrgustikus.
„Kõige põhjalikumad tehnoloogiad on need, mis kaovad. Nad koovad end argielu kangasse kuni on sellest eristamatud“, ütles Mark Weiser ettenägelikult juba 1991 aastal.
Kärt Ojavee (1982) on tarkade tekstiilide ja arukate toodetena tuntuks saanud valdkonna aktiivne edendaja nii Eestis kui ka rahvusvahelises pildis. Otsides lahendusi ja pakkudes välja ideid aina muutuva maailma kohendamiseks tekstiili ja elektroonika ühendamisel, on ta sellega järjekindlalt ja edukalt tegelenud juba 2004. aastast nii disaineri kui õppejõuna, esinedes näitustel ja pidades loenguid. Tänaseks on areneneud oluliseks väljundiks tema koostöö Eszter Ozsvaldiga, kellega kahasse on loodud SymbiosisO projektid, millest viimane, SymbiosisO:Voxel (koostöös Eszter Ozsvaldi ja Alex Dodge’iga), on väljas Issey Miyake New Yorgi Tribeca poes.
Sel kevadel on valmimas ka Kärdi doktoritöö Eesti Kunstiakadeemias ja Tallinna Tehnikaülikoolis teemal „Aktiivsed tekstiilid interjööris“ (juhendaja Maarja Kruusma).
Näituse kujundus: Ralf Lõoke ja Neeme Külm
Graafiline kujundus: Mikk Heinsoo
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Favor AS, Eesti Kunstiakadeemia
 
Lisainfo:
Kärt Ojavee
Tel: 5265956
k2rt@piafraus.com
www.tikime.blogspot.com
www.k-o-i.ee
www.symbiosiso.com

SISU JA VORM I. Kaasaegne Eesti graafiline disain 2001–2011

Näitusel “Sisu ja vorm I – kaasaegne Eesti graafiline disain 2001–2011” eksponeeritakse peamiselt kultuurivaldkonnas tegutsevate uue põlvkonna Eesti graafiliste disainerite loomingut. Need on hetkel aktiivsed vabakutselised graafilised disainerid, kes sündisid 1980. aastatel, kasvasid üles 1990. aastatel ning alustasid professionaalset karjääri uuel sajandil. See on esimene disainerite põlvkond Eestis, kes omandas erialase hariduse muuhulgas ka välismaal.

Näituse pealkiri parafraseerib 1960. aastate lõpus algatatud näituste seeriat “Ruum ja vorm”, kus tutvustati vaatajale uusi vormilahendusi, tehti nähtavaks disaini roll igapäevaelu korrastamisel ning käsitleti küsimust, kellele ja milleks luua.

Näitusel saab näha viimase kümnendi jooksul valminud plakateid, raamatuid, bro üüre, flaiereid, veebilehekülgi, makrograafikat, illustratsioone, kirjatüüpe, filme, animatsioone, installatsioone, rulalaudu, t-särke, postkaarte, infograafikat.
Näitusel osalevad:
Ranno Ait, Tuuli Aule, Keit Ein, Jaan Evart, Mikk Heinsoo, Jaak Kaevats, Johan Kallas, Risto Kalmre, Elisabeth Klement, Anton Koovit, Fred Kotkas, Ott Metusala, Margo Niit, Katja Novitskova, Kaarel Nõmmik, Laura Pappa, Ronald Pihlapson, Koit Randmäe, Rene Rebane, Indrek Sirkel, Timo Rohula, Triin Tamm, Toom Tragel, Jan Tomson, Mihkel Virkus, Epp Õlekõrs.

Näitusega kaasneb mahukas ürituste programm.

Näituse kuraator on Indrek Sirkel
Kujundajad Neeme Külm ja Ralf Lõoke.
Näituse korraldavad Kirjastus Lugemik ning Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakond.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Antalis, Tallinna Raamatutrükikoda, Moe Viin 1886

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht