ARSi Loominguline Laupäev

16.06.2018 kell 13.00 – 16.00

Loominguline Laupäev on Eesti Kunstnike Liidu (EKL) korraldatav üritustesari, mille käigus saab põhjalikumalt tutvuda ARS kunstilinnakus (Pärnu mnt 154, Tallinn) tegutsevate kunstnike ja disainerite loomingulise köögipoolega.

16. juuni 2018 Loominguline Laupäev toimub koostöös Tallinn Art Week’iga.

Graafikakojas Ubu Noir linoollõike töötuba “Industriaalmaastik”, mida juhendavad kunstnikud Gudrun ja Lauri Koppel. Kell 13.00-16.00, ruum 141

“Tehnilise progressi adutavam tunnistus on muutunud maastik. Raadatud maadele ilmusid Eestis elektripostide read eelmise sajandi alguses. Raudtee ja sõidutee tammid olid saanud uue vandeseltsilise. Enamjaolt lauget Eesti horisonti lõhkusid üha rohkemad korstnad ja justkui kuklaste pesadena kõrguvad paneelmajade plokid, kus inimsipelgad käisid vabrikutest vahetuste vahel magamas. Stalinistlik sotsrealistlik maalikunst ja graafika ülistasid masinat ja industriaalmaastikku. Kas mobiilimastide maad katvas tihedas võrgus ja kiiretes magistraalides on romantikast midagi järele jäänud?” Selle üle on teil võimalik juurelda Ubu Noiri stuudios aset leidval linoollõike töötoas “Industriaalmaastik”.

Osalejad saavad proovida linoollõike tehnikat. Töötuba koosneb maastikupildi kavandamisest, linoolist motiivi välja lõikamisest ja paberile trükkimisest graafikapressi abil. Võimalik on proovida juhendaja käe all ka mitmevärvilist linooltrükki. Kasutame erinevaid värve ja pabereid. Soovi korral võib juba eelnevalt valmistada kuni 15×21 cm suuruses kavandi.

Osalemistasu 15 EUR.

Ubu Noir on graafikakoda, mille ajalugu ulatub Soome revolutsioonilisse Imprimo töökotta. 1980. aastatel viis see töökoda läbi revolutsiooni, meie põhjanaabrite graafika muutus suureformaadiliseks ja värviliseks. 2009. aastal kolis Harri Leppänen, üks Imprimo asutajatest oma töökoja Tallinnasse. Praegu on võimalik Ubu Noiris kasutada ofset litograafia, sügavtrüki ja kõrgtrüki tehnikaid.

Gudrun Koppel on visuaalkunstnik, kes kasutab oma töös peamiselt graafika ja foto vahendeid. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna magistriõppe 2013. aastal. 2010. aastal täiendas ta end Aalto Ülikoolis, Soomes. Gudrun Koppel on ofset litograafia töökoja Ubu Noir liige aastast 2011.

Lauri Koppel on peamiselt kujutav kunstnik, kelle jaoks on kunst ainuke viis pidada võitlust teadvustamise impeeriumi vastu. Kunstniku positsioonilt proovib olla võimalikult ebaisikuline, isikupärase käekirja väljakujunemine oleks loominguline tupiktee. Töötab meistrina graafikakojas Ubu Noir.

www.lalawall.com

Kunstnikeduo Varvara & Mar vestlus ja kogemustuba teemal “Järelvalve ja andmeseire ajastu”. Kell 14.00-16.00, ruum 312.

Järelvalve ja andmeseire ajastul oleme lõksus masinate panoptikumis, kus meid pidevalt saadab digitaalne pilk. Järjepideva kontrolli all olemine kuulub post-digitaalse ajastu juurde. Seire ulatub palju kaugemale jälgimiskaamerast – see on palju keerukam ja mitmetahulisem. Füüsiline järelvalve muudetakse andmete jälgimiseks. Boris Groysi sõnul on internet oma olemuselt seiremasin. [—] Internet registreerib iga hetke, mil mingit infoühikut klikitakse, laigitakse, muudetakse või ühest kohast teise tõstetakse. (2013) Tööstuslikku andmeloomet on nimetatud seirekapitalismiks (ing.k surveillance capitalism) (Shoshana Zuboff, 2015), mis rõhutab suurte andmekogude jätkuvat ja laienevat monetiseerimist. Kätte on jõudnud seiremajanduse ajastu, kus kasumit teenitakse klientide jälgimisest. Varvara & Mar uurivad oma kunstnikupraktikas, kuidas seireproblemaatika peegeldub tänapäeva kunstis ning käsitlevad samu teemasid oma vestluses. Peale järelvalve ja andmeseire temaatika analüüsivad kunstnikud tehnoloogilise ajastu mõjusid ühiskonnale ja oma kunstnikupraktikale.

Osalemistasu 15 EUR.

Varvara & Mar kunstnikeduo on loodud 2009. aastal ja selle moodustavad Varvara Guljajeva ja Mar Canet, kelle teosed on sageli tõukunud digitaalajastust. Oma kunstnikupraktikas seisavad nad silmitsi sotsiaalsete muutustega ja tehnoloogilise ajastu mõjudega. Peale selle huvitab neid kineetika ja osaluskunst, mis on oluline osa nende loomingust.

Kunstnikepaar on oma teoseid näidanud arvukatel rahvusvahelistel näitustel ja festivalidel. 2014. aastal tellis Google Arts and Culture / Barbican Centre neilt teose näitusele “Digital Revolution”. 2015. aastal jõudis nende teos Green Square Library and Plaza (Sydney, Austraalia) avaliku kunsti konkursile esitatud töö lõppvooru. Kunstnikepaari teoseid on eksponeeritud MAD’is (New York); FACT’is (Liverpool), Santa Monicas (Barcelona), Barbican Centre’is (London), Onassise kultuurikeskuses (Ateena), Ars Electronica Museum’is (Linz), Maribor City Gallery’s (Sloveenia) jpt.

Varvara (sünd. Tartus) kaitses bakalaureusekraadi IT alal TTÜ IT Kolledžis ja magistrikraadi digitaalmeedia alal International School of New Media’s (Lübeck, Saksamaa). Hetkel on Varvara Guljajeva Eesti Kunstiakadeemia kunsti ja disaini doktoriõppes doktorikandidaat.

Mar (sünd. Barcelonas) on kaitsnud bakalaureusekraadi nii ESDi School of Design’i (Barcelona) kunsti ja disainiosakonnas kui ka University Central Lancashire’i (UK) arvutimängude arenduse osakonnas ning magistrikraadi liideskultuuri alal Linzi Kunsti- ja Disainiülikoolis. Lisaks on Mar interdistsiplinaarse kunstirühmituse Derivart ja Lummo kaasasutaja.

Lisainfo: http://var-mar.info

https://www.facebook.com/events/1031446077020769/
———————

ARS kunstilinnakus tegutseb täna üle 90 kunstniku, disaineri ja loovettevõtte.
Aastatel 2017-2019 teostab Eesti Kunstnike Liit EASi toetusel projekti „Avatud ARS”,
mille tuumaks on promotsiooni- ja koolituskeskuse, projektiruumi ning keraamikakeskuse väljaarendamine.
EKLi nägemuses ühendab 21. sajandi ARS innovatsiooni ja ajaloo, kaasaegsed praktikad ja tehnoloogia ning eesti professionaalse kunsti traditsioonilised meistrioskused.

www.arsimaja.ee

Tallinn Art Week 2018 on nädala pikkune kunsti- ja loomefestival, mis seob üheks tervikuks hetke kõige põnevamad tuuled kodumaisel kaasaegse kunsti maastikul.
10 – 16. juuni üle terve pealinna.

www.tallinnartweek.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht