Anne-Liis Kogani performance 23.08. Valga raudteejaamas

23.08. kell 19.00 toimub Valga raudteejaamas Eesti-Norra kunstniku Anne-Liis Kogani performance “Jää siia, ära lahku”, mis põhineb Läti muusikaõpetaja Uldis Muizarajsi 1960ndatel kirjutatud laulul ning koostööl helilooja Jaanus Karlsoni ja laulukooriga. Nagu kunstnik ise ütleb, püüab ta selle performance’ga leida ühenduslülisid möödunud ajastust pärit laulu ning tänapäevase komponeerimise vahel. Performance leiab aset päev pärast seda, kui avatakse Valga ja Valka ühendamisele suunatud uus keskväljak ning kunstnik leiab, et sellest laulust võiks saada hümn ühendatud linnale.

JÄÄ SIIA, ÄRA LAHKU

1. Piir
2. Meie Linn
3. Impro

Anne-Liis Kogani performance Valga Raudteejaamas 23. augustil kl 19.00
Helilooja: Jaanus Karlson
Lauljad: Triinu Arak, Joonas Tomingas, Tõnis Hallaste, Kaisa Kuslapuu, Anne Visnapuu, Laura Hallaste, Elis Sõrmus, Hans-Hendrik Mikk, Andres Traks, Daniel Kütt, Elsa Trumm

Selle teose lähtepunktiks on Uldis Muizarajsi laul “Meie linn”, mille meloodia sündis 1960ndatel ja sõnad palju hiljem – aastal 2005. Sõnade autorid on Anna Abena, Aia Abena ja Vitalis Lozda. See on kohalik lugu kahe linna – Valga ja Valka – ühendamisest.

“Kui ma kuulsin seda laulu esimest korda, olin ma vapustatud selle kakskeelsusest – laulus on nii eesti kui läti keelsed sõnad. Aegajalt need kaks keelt segunesid. See oli midagi sarnast nagu ühel mu viimasel performancel, kus põimusid omavahel keel, tõlkimine ja suuline mälu. See töö põhines väljavõttel mu vanavanaema päevikust, mida ta pidas Teise Maailmasõja aegses Eestis. Helivoog tekkis minu häälest ja võis märgata, kuidas erinevad keeled, mida ma räägin, muutsid seda algset teksti.
Uldise laul mõjus mulle sarnaselt – see on nagu ajalooline sümbol või fakt, mis võiks olla tänapäeval sama asjakohane nagu siis, kui ta loodi. Uldise soov kaht linna ühendada ning tema usk piirivabadusse läbi muusika sarnanevad minu Eesti-identiteediga, samuti koorilaulu ja üldse laulmise traditsioonidega, mida mäletan oma lapsepõlvest.
Töös “Jää siia, ära lahku” püüame koos helilooja Jaanus Karlsoni ja lauluansambliga leida ühenduslülisid Uldise laulu ja kaasaegse komponeerimise vahele. Minu soov oleks seda laulu just Valga/Valka piirikontekstis esile tõsta – sellest võiks saada hümn ühendatud linnale. See uus teos on ka omamoodi kommentaar minu enda asukohale erinevate kultuuride ja rahvuste vahel.
Performance leiab aset Valga raudteejaamas – kohas, kuhu saabutakse ja kust lahkutakse.”

Performance’ga seotud video- ja muud materjalid on samaaegselt osa näitusest “Nii suur mutt, et teist sellist pole varem nähtud” 22.08. – 16.09. Brivibas galerijas (Vabaduse 14, Valga).

Performance’t ja näitust toetavad Nordic Culture Point, Eesti Kultuurkapital ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse EV100 kunstiprogramm “Rändajad ja kohanejad – kogukondade lood üle Eesti”.

Kunstnik soovib tänada Hanna Samosoni, Tanel Randerit ja Uldis Muizarajsi.

Anne-Liis Kogan (1984) on Tartus sündinud Eesti-Vene päritolu kunstnik, kes alates 1997. aastast elab Norras. Tema töö põhiliseks sisuks on identiteedi, kuuluvuse ja kogukonnaga seotud probleemid, mis avalduvad vääritimõistmise ja arusaamatustena, piiride seadmisel tekkivate vastuoludena. Teda huvitab ajalooliste objektide ja nähtuste ühendumine tänapäeva ühiskonnaga. Tema looming on seotud inimgruppide ja kogukondadega ning ta kasutab meediume nagu performance, heli ja video.
Web: https://www.anneliiskogan.com

Täiendav info ja küsimused: Tanel Rander +372 56 67 87 29

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht