Alanud on TAB 2019 visioonivõistlus “Uued elukeskkonnad, uued iluvormid”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

TAB 2019 visioonivõistlus asub kokku õmblema kärisenud Tallinna linnaruumi

Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2019 kuulutab välja visioonivõistluse pealkirjaga ‘‘Uued elukeskkonnad, uued iluvormid‘‘. 2019. aasta visioonivõistluse ala hõlmab Kopli ida külge, mis piirneb raudteemaaga, millest kujuneb lähitulevikus Tallinna uus oluline osa.  Üheetapilise rahvusvahelise võistluse tähtaeg on 16. jaanuar 2019 ning võistlusest osa võtma on oodatud nii arhitektid kui arhitektuuritudengid.

TAB 2019 visioonivõistluse eesmärgiks on leida uusi lahendusi Kalamaja elanike elukeskkonna kujundamisel ning vältida kinnisvaraarenduste globaliseerunud arhitektuuri. Võistlusala mõõtmed on valitud selliselt, et need võimaldaksid pöörata tähelepanu detailidele ja innustaksid mõtlema linnaplaneeringu vaatepunktist.

Tallinna linna peaarhitekt ja visioonivõistluse žüriiliikme Endrik Mändi sõnul on Põhja-Tallinn oma mereäärsete alade ja tööstuspärandiga Kesklinna järel suurima arengupotentsiaaliga linnaosa. ‘‘Kopli kaubahoov laiutab Kalamaja ja Pelgulinna vahel nagu rebend linnakoes. Kuigi Telliskivi loomelinnak ja Balti jaama turg on orgaaniliselt tabanud kohalikke võnkeid ja toonud kaks kogukonda teineteisele lähemale, vajab kärisenud linnaruum kokku õmblemist. Nii looksime ka ühenduse vanalinna ja Kopli vahele.‘‘ Selles suunas ärgitataksegi TAB 2019 visioonivõistlusel osalejaid mõtlema – asub ju võistlusala Kopli tänava ja tulevase Reisijate tänava pikenduse vahel, kohas, kus varasemalt on mängitud ka ideega rajada üle raudteede rägastiku käigu- ja rattasild Kalamajast Pelgulinna.

TAB 2019 peakuraator Dr Yael Reisner visioonivõistlusest: ‘‘TAB 2019 visioonivõistluse ülesandeks on välja pakkuda nii privaatseid kui jagatud elukeskkondi Kopli tänava ühele piirkonnale. Valitud ala problemaatilisus on ühtaegu nii kohalik kui globaalne ning loodan, et see duaalsus peegeldub osalevates töödes. Pakutav elukeskkond peaks arvestama kõikide eluks vajaminevate funktsioonidega ning sobima eri vanuses inimestele. Soovin, et osalejad pakuksid välja innovatilise, dünaamilise ja kauni arhitektuurse lahenduse. Võistlustööd võiksid arvestada jagatud ökosüsteemiga ning uurida orgaanilise ja elutu vahelisi suhteid, hajutades piire sise- ja välisruumi vahel. Soovitan vältida globaalselt levinud uusarenduslahendusi ning lähtuda idee väljaarendamisel kohalike elanike eluviisidest ja hoiakutest.‘‘

Visioonivõistluse žüriisse kuuluvad Kjetil Traedal Thorsen (arhitekt ja partner, Snøhetta, Oslo), Endrik Mänd (arhitekt, Tallinna linna peaarhitekt), Margit Mutso (arhitekt ja partner Arhitektuuribüroo Eek & Mutso, Tallinn). Eksperdina on kaasatud Dr Yael Reisner: TAB 2019 peakuraator.

Auhinnad:

I koht: 4000 eurot

II koht: 2000 eurot

III koht: 1000 eurot

+ viis äramärgitud võistlustööd

TAB 2019 Visioonivõistluse lähteülesande materjalid leiab siit:

Visioonivõistluse kohta saab küsimusi esitada 15. detsembrini 2018: vision@tab.ee.

Võidutöid ja väljavalitud projekte esitletakse TAB 2019 raames, koos kuraatornäitusega Eesti Arhitektuurimuuseumis. Kõik võistlustööd avaldatakse ka TAB 2019 veebilehel.

Tallinna Arhitektuuribiennaali rahvusvaheline visioonivõistlus on olnud 2011. aastal alguse saanud biennaali üks olulisemaid osi. Visioonivõistluste lähteülesanded sünnivad koostöös Tallinna linnaga ning keskenduvad kindlale Tallinna piirkonnale või probleemile.

Järjekorras viies Tallinna Arhitektuuribiennaal toimub 2019. aasta 11. septembrist – 3. novembrini. TAB 2019 avanädal toimub 11.-15. septembril 2019. Põhja-Euroopa suurima arhitektuurisündmuse, Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2019, ideekonkursi võitis kavand pealkirjaga “Ilu loeb; Ilu naasmine uinunud seisundist“, mille autoriks on Londonis tegutsev arhitekt Dr Yael Reisner (Yael Reisner Studio).  Eesti poolelt on kuraatori assistendi rollis noor Eesti arhitekt Liina Soosaar, kes on hiljuti lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala. Teine kuraatori assistent on arhitekt Barnaby Gunning Londonist (Principal, Barnaby Gunning Studio Ltd).

TAB 2019 Kuraatorinäituse “Ilu loeb; Ilu naasmine uinunud seisundist”, Visioonivõistluse ‘‘Uued elukeskkonnad, uued iluvormid‘‘ ja Sümpoosioni (12.-13. september 2019) teemavalikud on kõik seotud olulise kultuurilise muutusega arhitektuuris – ilu käsitlemist on arhitektuuris viimased 80 aastat pigem välditud. Tallinna Arhitektuuribiennaali raames keskendutakse ilu teemale eluruumi näitel, pakkumaks alternatiive inimesest üha võõrandunumatele ja ökoloogiliselt sobimatutele ruumilahendustele.

Tallinna Arhitektuuribiennaal (TAB) on rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu valdkonna tulevikku. TABi programm on mõeldud nii valdkonna tippudele kui noortele professionaalidele ja arhitektuurihuvilistele.
TAB soodustab Eesti  ja välisarhitektide vahel sünergia ja kontaktvõrgustike loomist ning  koosneb viiest peasündmusest: sümpoosionist, kuraatorinäitusest ja visioonivõistlusest, mida kureerib peakuraator ning installatsiooni programmist ja rahvusvahelisest arhitektuurikoolide näitusest. Lisaks kuulub TABi ametlikku programmi ka mitmekesine satelliitprogramm, mis hõlmab endas näituseid, loenguid, installatsioone, arhitektuuri filmiprogrammi ja teisi erinevaid sündmuseid, mis toimuvad TABi raames, Tallinnas.
Tallinna Arhitektuuribiennaali korraldab Eesti Arhitektuurikeskus.

 

TEOSTAJAD JA PARTNERID

TAB 2019 kuupäevad: 11. september – 3. november 2019

TAB 2019 avanädal: 11. – 15. september 2019

TAB 2019 sümpoosion: 12. – 13. september 2019

Peakuraator: Dr Yael Reisner (London)

Kuraatori assistendid: Liina Soosaar (Tallinn) ja Barnaby Gunning (London)

Produtsendid: Eve Arpo, Maria Kristiin Peterson (Eesti Arhitektuurikeskus)

Peamised asukohad: Eesti Arhitektuurimuuseum (Ahtri 2, Tallinn) ja Kultuurikatel (Põhja pst 27a, Tallinn)

 

Partnerid: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Tallinna Linnaplaneerimise Amet, Eesti Arhitektide Liit

ht: www.tab.ee

Sotsiaalmeedia: Instagram: @tab_2019 / Facebook: @TallinnArchitectureBiennale

Hashtags: #TAB2019 #BeautyMatters #TallinnArchitectureBiennale

Rahvusvaheline PRESS TAB 2019: mint LIST (Giulia Miliza, Maria Azzurra Rossi) press@tab.ee

Eesti pressikontakt TAB 2019: Katrin Tomiste katrin@arhitektuurikeskus.ee

 

Lisainfo:

www.tab.ee

Küsimused/vastused: vision@tab.ee

TAB 2019 PRESSIMATERJALID

VISIOONIVÕISTLUSE MATERJALID

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht