Ajalooline ja kaasaegne keraamika ETDMis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatakse 20. jaanuaril kell 18.00 mahukas näitus Euroopa keraamikaajaloost ja tutvustatakse EKA keraamikaosakonna koostööprojekti eesti toidukohtadega.
ETDM alustab aastat mahuka Euroopa keraamika ülevaatenäitusega “Euroopa kultuurielu keraamikas – barokist tänapäevani”, mis annab võimaluse tutvuda Euroopa keraamika ajalooga läbi üheksa maa perspektiivi, mille on eri riikide partnerite abil sidunud tervikuks itaalia kuraator, Faenzas asuva rahvusvahelise keraamikamuuseumi direktor Claudia Casali.
Rõõm on pakkuda siinsele publikule suurepärast valikut üheksa Euroopa nii rahvusvaheliselt olulise kui kohalikule keraamikale keskendunud muuseumi kogudest. Näitus käsitleb Euroopa ühtset keraamikatraditsiooni ajast, mil see laiemalt levima hakkas ehk 17. sajandist, barokist tänapäevani ja koondab ligi 200 eset.
Kuna tegu on koondpildiga, siis keegi ei soleeri, esitletud on paljud märgilised nähtused. Esindatud on nii hästituntud klassika – Meisseni, Wedgewoodi, Riia Portselanitehase toodang, tuntumatest disaineritest muuhulgas ka Ettore Sottsassi looming. Teisalt on läbi eksponeeritu võimalik tutvuda aga siiani vähem teada näidetega Serbia, Tšehhi ja Sloveenia keraamikaajaloost.
Näitus on märkimisväärne, kuna toob muuseumid kokku ühise teema juurde ning ärgitab dialoogi erinevate kultuuride ja keraamikatraditsioonide teemal. Sellest on moodustatud ühtne tervik kuid samas tõusevad iga riigi materjali kaudu esile ka selle eriomased jooned, maitsed ja kunstilised suunitlused, mida on pidevalt vorminud innovatsioon ja eri ajastute nõuded. Keraamika peegeldab tõetruult iga ühiskonda ning näitlikustab sel viisil erinevate maade eluviisi.
Eksponeeritud on töid saksa riikliku portselanimuuseumi Porzellanikon, hispaania keraamika- ja tarbekusntimuuseumi Gonzales Marti, Serbia tarbekunstimuuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi, Stoke-on-Trenti keraamikamuuseumi, Faenza rahvusvahelise keraamikamuuseumi, Tšehhi tarbekunstimuuseumi, Riia portselanimuuseumi ja Sloveenia Rahvusmuuseumi kogudest.
Haridusprogrammi on koostanud  Briti keraamikabiennaali meeskond.
Tegu osa osaga suuremast rahvusvahelisest koostööprojektist Ceramics and Its Dimensions. Projekt oma eesmärkidega ühendab Euroopa keraamika mineviku, oleviku ja tuleviku, leidmaks kestlikke väärtusi, mis muudavad valdkonna senisest tugevamaks ja mõjusamaks. Ühest küljest on see keraamikatraditsioonide dokumenteerimine, mis põhineb keraamika ajaloolisel kasutusel Euroopa eri kultuurides. Teisest küljest tegeleb projekt küsimustega keraamika kasutusviiside muutumisest kuni tänapäevani ning toob esile keraamika tulevikuväljakutsed ja -võimalused.
Projekti toetab Euroopa Liidu kultuuriprogramm „Loov Euroopa“ ning see viiakse ellu 11 Euroopa kultuuriinstitutsiooni koostööna.

Peanäitusele lisaks on muuseumi galeriis Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis on 26. veebruarini avatud näitus
“Toit ja nõu”
Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakond on juba mitu aastat vedanud projekti, mille eesmärk on viia kokku noored keraamikud ning kohalikud kohvikud ja restoranid. Keskendudes erinevate söögikohtade vajadustele ja soovidele, on disainerid pakkunud välja omapoolse lähenemise, mille käigus on sündinud esemed ja komplektid, mis iseloomustavad kindla söögikoha spetsiifikat ja iseloomu. Astudes välja standarditud keskkonnast, loovad need isikliku lähisuhte külastaja ja toidunaudingu vahele.
Peanäitusele lisaks on muuseumi galeriis avatud Eesti Kunstiakadeemia ja siinsete söögikohtade koostööprojekti Toit ja nõu tulemuse. Projekti käigus on keraamika osakonna tudengid loonud nõusid Eesti kohvikutele ja restoranidele, millest arvestatav osa on läbinud arendusprotsessi ja tänasel päeval ka kasutusel.
Kaasatud on kohvik Moon, restoran Kolm Sibulat, Ööbiku talu, restoran Neikid, Leib Resto ja Aed, kohvik Gustav, Pädaste mõisa restoran Alexander, lounge Black Taverna, restoran F hoone, restoran Kapten Tenkeš.
______
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Lai 17, 10133 Tallinn
Avatud K-P kell 11-18 (sissepääs hoovist)
Tel. 627 4600, kassa 627 4611
info@etdm.ee
www.etdm.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht