Ajakirja Pikker karikatuurid Rahvusarhiivi galeriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

5. juunil avatakse kell 15 Rahvusarhiivi galeriis Tallinnas (Maneeži 2) näitus „Ajakirja „Pikkerˮ karikatuurid 1957‒1995”.
Ajakirja „Pikkerˮ esimene number ilmus 1957. aasta juunis ning selle avaartiklis on öeldud: „Pikker puhastab õhku. Aga ta on ka õiglane kohtumõistja. Nüüd on Pikker oma nooletuppe jälle hoolega laadinud, valides igas kaliibris välke ja välgukesi.ˮ
Ajakirja esimesed numbrid olid väga satiirilised, pihta said riigivara riisujad, hooletud ametnikud, imperialistid, sõjaõhutajad ja kodanlikes igandites siplejad. Kuid peagi lisandus ka huumorit, seda nii pildis kui ka sõnas. Ajakirja hiilgeaastad algasid 1960ndate teises pooles. Sellesse aega jäid isikupärased karikaturistid, tabavad epigrammid ning paroodiarohke proosa. Näituse koostaja Liivi Uueti sõnul on Eesti vestežanri ja karikatuuri ajalugu „Pikkeristˮ lahutamatu.
Rahvusarhiivi ja Eesti Huumoriliidu koostööna valminud näitus annab esimest korda nii laia ülevaate Eesti karikatuuriajaloost, kajastades sõda, armastust, sporti, seiklusi, poliitikat ja palju muud. Kõike seda Eesti parimate karikaturistide tööde kaudu. Näha saab Heinz Valgu, Olimar Kallase, Hugo Hiibuse ja paljude teiste nimekate kunstnike teoseid. Kuigi näitus pakub võimalust jätta minevikuga naerdes hüvasti, on selles üllatavalt palju ka nüüdisajaga seostuvat.
Näitusega kaasneb lisaprogramm. 10. juunil kell 17 räägib Rahvusarhiivi galeriis karikaturist Hugo Hiibus „Nalja mõistmisestˮ ning 29. augustil kell 12.00 toimub loeng teemal „Nalja mõistmisest ja huumor tänapäevalˮ. Nalja üle arutlevad karikaturist Hugo Hiibus ja huumoriajakirja „Pilkajaˮ peatoimetaja Andrus Tamm.
Näituse kuraatorid on Liivi Uuet, Andrus Tamm ja Priit Koppel. Näitus jääb avatuks septembri alguseni. Rahvusarhiivi galerii on avatud esmaspäevast neljapäevani kell 9.00–17.00 ja reedeti kell 9.00–16.00. Galerii külastamine on tasuta.

www.ra.ee
www.facebook.com/rahvusarhiiv
www.twitter.com/rahvusarhiiv

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht