TUUI KOORT 13. IV 1914 ? 28. VI 2005

 

Tuui Koorti sünnikoduks oli Pariis. Õnnelik isa skulptor Jaan Koort kirjutas oma päevaraamatusse: ?Täna tõi Mari meie teise lapse ilmale. See on terve ja tugev tüdruk. Panen temale Egiptuse jumalanna nime.? Nii saigi ta endale nime Thóui-Isis-Lea, kes kasvas üles vendade seltsis, kuna Koortide peresse sündis hiljem veel kolm poisslast. Tuui jõudis taas sünnilinna Pariisi aastakümneid hiljem. Külastades oma Rootsis elavat venda, andis viimane õele võimaluse vaadata muudki Euroopat, eelkõige Prantsusmaad. Tuuil oli julgust ja pealehakkamist pakkumine vastu võtta ning eirata toonaseid võõrvõimu keelde ja käske. Tuui Koorti iseloomus, ilmavaates ja huvides oli tunda tugevat perekondlikku tausta. Tema karakteris oli mammalt päritud südamesoojust ja delikaatsust ning papa poolt paras annus isepäisust, mis muutis Tuui karismaatiliseks isiksuseks mitte ainult oma  sõpruskonnas, vaid ka eesti kunstiloos. 1933. aastal lõpetas ta E. Lenderi tütarlastegümnaasiumi. Eriline huvi kunsti ja ajaloo vastu viis ta Tartu ülikooli tudeerima kunstiajalugu. Koos mamma Koortiga hoolitses ta ka Ado Vabbe ja teiste olme ja eluga kimpus kunstnike eest.

Töö esmalt Eesti Rahva Muuseumis ning 1945. aastast Tartu Kunstimuuseumis oli seotud eelkõige kunstikogudega. Peavarahoidjana, millisel ametipostil ta töötas 1945 ? 51 ja 1954 ? 70 Tartu Kunstimuuseumis, olid Tuui oskused, asjatundlikkus, töökus ja energia  ammendamatud. Ta töötas välja põhimõtted, mida muuseumis järgitakse tänapäevani.

Tema lugupidamine ja austus eesti kunstis kuulus oma isa loomingule, mida Tuui on aidanud jäädvustada mitmetes raamatutes. Ametlikku tunnustust jagati Tuui Koortile kui teenelisele kultuuritegelasele ning Kr. Raua preemia tuli ühistöö eest ?Eesti kunsti ajaloo? koostamisel.

Tuui Koorti säravat karakterit, nakatavat elujõudu ja loomingulisust  jäävad tänutundes meenutama tema kauased mõtte- ja teekaaslased.

Tartu Kunstimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Kunstnike Liit, Tartu Kunstnike Liit, Kunstühing Pallas

Hüvastijätt Tuui Koortiga reedel, 1. VII kell 11 Pärnamäe krematooriumis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht