Salme Valgemäe 11. VIII 1913 – 18. III 2006

 

Eesti rahvatantsuperet on tabanud valus kaotus: 18. märtsil lahkus rahvatantsupedagoog, tantsulooja, tantsupidude üldjuht Salme Valgemäe. Salme Valgemäe sündis 11. augustil 1913 aastal Kõrgessaares Hiiumaal. Kodust kaasa saadud armastus rahvakunsti vastu viis ta Tallinnas pärast gümnaasiumi lõpetamist rahvatantsu juurde. Tantsijast kujunes peagi ka teiste õpetaja. Kollektiive on ta loometeel olnud palju, olulisem praeguseni edukalt tegutsev TTÜ tantsuansambel Kuljus, mida Salme Valgemäe juhendas aastatel 1949 – 1974. Pärast seda ei jäänud Salme Valgemäe pensionipõlve pidama, ta läks appi abikaasale Ott Valgemäele (4. IV 1917 – 2. V 1989) tantsuansambli Tuisuline mäkkeviimisel. Vana tuletõrjemaja Viru väljakul oli teiseks koduks Salme Valgemäele ja tema tantsijatele aastatel 1974 – 1993, edasi jätkas Salme Tuisulise nõustajana kuni aastani 1998. Salme Valgemäe on olnud üldtantsupidude (1970, 1973) ja noorte tantsupidude (1967) üldjuht.  

Paralleelselt tantsurühmade ja -ansamblite loomise ning juhendamisega kulges Salme Valgemäe kui loovisiku tee. Koos abikaasa Ott Valgemäega lõid nad üle 60 tantsu. Nende tantsuloome rajanes oma rahva tantsu põhjalikul tundmisel, selles peituvate võimaluste tunnetamisel ja isikupärasest vaatenurgast nägemisel. Nii sündisid valgemäelikult karged, sisemiselt väärikad, suure lüürikaannusega ehedad eesti tantsud: “Kuljus”, “Kiik kutsub”, “Päev rannal”, “Kalamehe mõrsja” jne. Teemadest olid olulisel kohal meri ja meremehed ning inimestevahelised suhted. Paljusid Valgemäede tantse on tantsitud üldtantsupidudel.

Salme Valgemäe on Ullo Toomi nimelise stipendiumi laureaat aastast 1989. Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusikaselts autasustas Salme Valgemäed 2003. aastal ERRSi aumärgiga

Vabariigi president autasustas Salme Valgemäed 2004. aastal Valgetähe  III klassi ordeniga. Eesti rahvatantsijad teevad Salme Valgemäele sügava kummarduse. Õpetaja, looja ning suurpidude üldjuht, Sind mälestab kogu Eestimaa rahvatantsupere.

 

Kultuuriministeerium,  Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts, Eesti Tantsujuhtide Rahvatantsurühm, Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus, Tallinna Tehnikaülikool, TTÜ Tantsuansambel Kuljus,

tantsuansambel Tuisuline

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht