Raamatututvustus

Ilona Martson

Lasteraamat, mitte ainult koerasõbrale

Ketlin Priilinn

KOERALAPS BERTA SEIKLUSED

Sari ?Minu esimene raamat?,

Tänapäev, 2005.

Kui lastekirjanduse teabekeskus, kirjastus Tänapäev ja Täheke ülemöödunud talvel lastejuttude võistluse välja kuulutasid, ei osanud ehk keegi aimata, kui tore asi sellest tulla võib. Nüüd, poolteist aastat hiljem, on ilmunud juba KUUS uut eesti autori lasteraamatut, kusjuures kõigil on läinud üllatavalt hästi. Esimesena ilmus teise koha pälvinud Henno Käo ?Väike rüütel Rikardo?. Jõulu aegu järgnes sellele esikoht, Piret Raua ?Ernesto küülikud?, talve lõpupoole tulid veel Jaanus Vaiksoo ?Lumemöll?, Kristiina Kassi ?Kasper ja viis tarka kassi? ning Reet Made ?Veli Oliver?. Ja nüüd siis viimane, samuti esikraamat ?Koeralaps Berta seiklused?. Millest uusim üllitis räägib?

Hiljuti soovitasin Kuku raadios raamatut ?Kasper ja viis tarka kassi?. Ja saatejuhid küsisid siis, et mida peavad tegema need, kellele hoopis koerad meeldivad. No uusi koeraraamatuid on eesti lastekirjanduses küllaga. Jaan Rannap on ju oma ?Nelja nimega koera? eest kulka aastapreemiagi saanud. Rääkimata Kerttu Soansi Kruubi-Ruudi lugudest. Ka Ketlin Priilinna ?Koeralaps Berta seiklused? on klassikaline lastejutt ärajooksnud koeralapsest, tema seiklustest ja kodu leidmisest.

Täiskasvanud lugeja jaoks on raamat üllatustevaba. Mõtled küll, et mis seal ikka. On juba nähtud küll neid leedisid ja lontusid. Kuid täiskasvanu unustab ära, et laps vanuses 5 ? 8 ei mõtle nii. Tema jaoks, erinevalt meist, on maailmal veel mõndagi ütelda. See on uus ja eriline.

Autor on näitab eesti elu läbi ?oti terjeri kutsika silmade. See elu on üsna usutav ja äratuntav, pakub lugejale samastumisvõimalust. Neljakuune kutsikas on raamatus üsna lapsesarnane: tormakas, uudishimulik, mänguasjamaias, mõtlematu. Õnneks leiab ta endale sõbra, vanema ja kogenuma koera, kes talle hädas appi tuleb.

Kohe näha, et selle raamatu kirjutanud inimene, noor naine, armastab väga koeri. Ent ta oskab vaadata maailma ka lapse silma kõrguselt, rääkida arusaadavaist asjust arusaadavas keeles. Ja see on hea.

Nii et aeg, kui laps valdavalt Disney toodangu peal üles kasvama pidi (sest midagi muud ju ei ilmunud), on meie siirdeühiskonnas ammuläbitud etapp. Muide, uus ?Minu esimene raamat? kuulukse tulevat Jaan Kaplinskilt.

 

MUINASAJA KIRJANDUSE ANTOLOOGIA

Sumeri, egiptuse, akkadi, hetiidi, kaanani, foiniikia ja vana-juuda kirjanduse näited, suurepärane retk kirjaliku kultuuri hälli veerele. Koostanud Amar Annus, tõlkinud Amar Annus, Michael Heltzer, Kalle Kasemaa, Uku Masing, Jaan Puhvel, Vladimir Sazanov, Sven-Erik

Soosaar, Sergei Stadnikov, Raul Veede. Toimetanud Eha Kõrge, kujundanud Mari Kaljuste.

Varrak, 2005. 350 lk.

 

Gilbert Adair

ALICE LÄBI NÕELASILMASee on tuhina ja siira austuse ja imetlusega kirjutatud järg Alice?i imeseiklustele, ilus muinasjutt nõelasilmatagusest võlumaailmast. Tundub, et selline kvaliteetjärg, mida häbenema ei pea. Illustreerinud Jenny Thorne, tõlkinud Kristina Uluots, toimetanud Triin Soomets. Tiritamm, 2004. 176 lk.

 

KUNST.EE 1/05

Kunstiajakirja tähtsamad teemad on seekord eetika ja Peeter Allik (kes vastab ka intervjuuküsimustele). Veel leiab siit pikema intervjuu Eha Komissaroviga, Katrin Kivimaa tutvustab Luce Irigaray filosoofiat, Raul Meel räägib endast ja Lapin temast jpm põnevat kunstivallast. Peatoimetaja Heie Treier. 96 lk.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht