Raamatututvustus

Toomas Kall, J. R.

Peter Watson KOHUTAV ILU

 Inglise keelest tõlkinud Inna Feldbach, Andres Kask, Sirje Keevallik,

Triinu Pakk-Allmann,

Lia Rajandi ja Lauri Vahtre. Varrak, 2004. 952 lk.

Peter Watsoni ?Kohutava ilu? maht võib algul kohutada. Samas on teose alapealkiri ?20. sajandi intellektuaalne ajalugu? kohutavalt ligitõmbav. Kus veel oleks inimkonna saja aasta tarkus ühes köites koos, ja lausa eesti keeles! Kui mõni eestlane ongi läbi lugenud kõik need raamatud, mida Watson refereerib, ei ole tal jätkunud enam tervist ega jõudu need inglase kombel ka ilusti kokku võtta.

Eriti hästi peaks ?Kohutav ilu? sobima neile praktikutele, kes küll tunnevad, et igapäevalektüür ? ellujäämis- ja juhtimisõpikud ? vajaks justkui avaramat vaimset konteksti, seda aga pole aega luua, sest teha tuleb hoopis muud: hoida käigus panka või laevaliini, pakkuda mobiiliteenust, venitada poeketti.

Muidugi, päris esimeseks raamatuks ei soovita ?Kohutavat ilu? kellelegi. Ometi ei tundu see teos ka ülearu tark, sest autor on ühendanud filosoofia ajaloo kaunite kunstide ning paljude eriteaduste arengulooga. Nii aga kasvab märksa nende isikute ring, kellele Watsonit lugedes tundub, et nad tõepoolest saavadki aru, millest on jutt.

Et lugemine veelgi paremini sujuks, vahelduvad ideede põimingud ideekandjate kirjeldustega ? Eesti Ekspressi persoonilugude lugejaile ammu tuttav võte. Silme ette kerkivad ?tüüakas, tuulest ja päikesest pargitud näoga? Rutherford, ?pesukaru valvsate silmadega? Brecht, ?hiiglasliku kuplikujulise kolbaga? Bohr jpt.

Eestile aga Watson vaid vihjab: ?Venemaal oli sajandi alguses kümme riigi rahastatavat ülikooli.? Ning Tammsaarest ja Lotmanist hiilib hoopis mööda.

 

 

 

 

Berk Vaher

SEKELDAJA PÄEVAD

Isand Vaheri, ühe omamoodi sekeldaja ja põnevama noore teoreetiku-kriitiku uus jutukogu, mis siiamaani ta parim. Siin on sees mitu hääd lihtsat lugu ja tugevat lugu ning ka fragmentaarsemad tekstid on omandanud ekspressiivsemat väge. Täitsa mõnuga loetav. Kujundanud Andres Rõhu, toimetanud Katrin Raid. Tuum, 2004. 136 lk.

 

Jaak Jõerüüt

DIPLOMAAT JA MÄLU

Me minister on olnud käbe ja avaldanud läinud aastal kaks raamatut ? luulekogu ja tolle siin ? omamoodi mälestusteraamatu, mis muide haaravalt kirja pandud, kuigi kõik, mis kirjeldatud, ei pruugigi olla esmapilgul nii köitev. Aga see on teravapilguline lähiajalootalletus, korralik küps mõtisklus, mis vajanuks ehk tsipa enam fakte. Kujundanud Mari Kaljuste. Tuum, 2004. 240 lk.

 

PÜSIMATU METAPHYSICUS.

Madis Kõiv 75

Kõiv on üks viimaste aegade kõige rohkem metatekste ja kirjandusest-teatrist mõtlejate kulgu inspireerinud autoreid, nüüd on siis kokku saanud vääriline kogumik kõivuloogiat, kirjutajaiks raskekaardivägi Vahing, Allik, Merilai, Kaalep, Maiste, Kivisildnik jne. Koostanud Jaan Kaplinski, Bruno Mölder, Veiko Palge; keeleliselt toimetanud Ann Veismann, kaane kujundanud Olev Mölder. EYS Veljesto Kirjastus, 2004. 324 lk.

 

KUNST.EE 4/2004

Eriteemaks sakraalkunst, boonuseks graafilise disaini lisa, veel juttu Kabakovidest, Erki Kasemetsast jt. Peatoimetaja Heie Treier.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht